BNY Mellon’dan Önemli Altın ve Bitcoin (BTC) Raporu

İlayda Peker

Güçlü dolar ve tahvil piyasası getirilerinin kıymetli madene olan desteği zayıflatması nedeniyle, güvenli liman varlığı olarak görülen altın son üç haftadır en düşük seviyesine geriledi. Finans devi BNY Mellon da altın ve Bitcoin’i karşılaştırdığı bir rapor yayınladı.

Dolar, Altın ve Bitcoin

ABD doları son iki haftada bir miktar güç kazandı ve Bitcoin (BTC) gibi kripto varlıkların değeri de arttı. Ancak son haftalarda altın fiyatlarının gerilediği görülüyor ve fiyat geçen hafta ons başına 1.700 doların altına geriledi.

Ancak ekonomistler, Joe Biden’ın onayladığı son teşvik paketi ile altın, gümüş ve güvenli liman gibi görülen diğer varlıkların yükselişe geçebileceğini düşünüyor. Kitco Metals’ten Jim Wyckoff’a göre ise altın ve gümüş gibi varlıkların bir kıvılcıma ihtiyacı var.

Wyckoff ayrıca, altın ve gümüş gibi değerli metallerin hala düşüş gösteren kısa vadeli grafiklerin ortasında kısa vadeli vadeli işlem yatırımcılarının teknik olarak satış baskısına maruz kaldığını ifade ediyor.

BNY Mellon’dan Bitcoin ve Altın Karşılaştırması

BNY Mellon, kripto varlık Bitcoin ve altının özellikleri hakkında kapsamlı bir çalışma yayınladı. BNY Mellon’un raporu, tartışmalı stock-to-flow (S2F) ve Plan B’nin stock-to-flow cross-asset modeline (S2FX) odaklanıyor.

BNY Mellon’un raporuna göre bu modelden çıkan sonuç, Bitcoin‘in daha fazla ana akım ivme kazanması halinde altına daha çok benzeyeceğini ortaya koyuyor. S2F ile ölçülen kıtlık değeri ve bir sonraki yarılanma BNY Mellon’a göre Bitcoin’i çok daha yüksek piyasa değerine çıkaracak.

Öte yandan BNY Mellon’daki araştırmacılar dijital altın teorisine inanmadıklarını ve BTC‘nin “yeni ortaya çıkan bir para biriminin tanımına uyduğunu” vurguladılar. Ancak bunun yanında raporda Bitcoin’in altına benzer özellikleri olduğu da ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak BNY Mellon’un raporu altının Bitcoin için önemli bir rol model olduğunu da belirtiyor. Ayrıca raporda şu an için altının küresel olarak kabul edilen tek para birimi olduğunun da altı çiziliyor.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Enjin, Polkadot Üzerinde NFT Platformu Oluşturdu: ENJ Coin Nasıl Etkilenecek?

Sonraki Haber

Bitcoin’de 2013’ten Beri Görülmeyen Bu Durum 100.000 Dolar Sinyali Olabilir Mi?

İlgili Haberler