Altın Düşerken Bitcoin Yükseliyor: BTC Altının Yerini Mi Alıyor?

İlayda Peker

Son altı ayda altın fiyatının %11’den fazla düşmesiyle, bazı yatırım yöneticileri altının hedge varlık statüsünü sorgulamaya başladı. BlackRock Küresel Tahsis Fonu’nun portföy yöneticisi Russ Koesterich’in Bloomberg’e yaptığı açıklamalara göre, altın şu anda enflasyona karşı uygulanabilir bir koruma olarak etkinliğini kanıtlayamıyor.

“Altın Hedge Rolünü Yerine Getirmiyor”

Gerçekten de Koesterich, altın için popüler hedge varlık anlatısına karşı çıktı ve “Altının enflasyona karşı korunma kabiliyeti biraz abartıldı. Çok uzun vadede makul bir değer deposu olsa da, yüzyılları düşünün, çoğu yatırım anlayışında daha az güvenilirdir.” ifadelerini kullandı.

Mevcut yatırım anlayışına, koronavirüs salgınının etkilerinin ve hükümetlerin ekonomik canlandırma paketleri yoluyla verdiği çeşitli tepkilerin hakim olduğu görülüyor. Enflasyon korkuları, ekonomik toparlanmayı tetiklemek için yapılan büyük teşvik harcamalarının ortasında şu anda aşikar bir şekilde anlaşılıyor

2020 yazında ons başına 2,100 dolarlık yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesi belirlediğinden beri, altın düşüşte ve şu anda yazının yayına hazırlandığı anda 1.700 dolar bandında işlem görüyor.

Altın Fiyatı ve Bitcoin

Altının fiyat düşüşü ile altın ETF’lerinden önemli çıkışlar görüldü ve bazı piyasa analistleri yatırımcıların Bitcoin‘e (BTC) döndüğünü belirtti. Öte yandan Kasım 2020’de Çin bankaları, altın gibiler için artan fiyat dalgalanmaları nedeniyle yeni değerli metal yatırım hesaplarının oluşturulmasını askıya almaya başladı.

Altının spot fiyat performansının aksine Bitcoin, Ekim 2020’den bu yana pozitif fiyat artışına devam ettiği için neredeyse %90 arttı. Kıdemli Bloomberg stratejisti Mike McGlone  konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “BTC altını bir değer varlığı deposu olarak bir kenara itiyor” sözlerini kullanıyor.

Koesterich’in mevcut yatırım anlayışında altını bir hedge olarak tutmaya yönelik uyarıları, BlackRock tarafından Bitcoin hakkında bir şekilde olumlu yorumların hemen ardından geldi.

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi, daha önce Bitcoin türevlerini, yılın başında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan başvurularda olası bir yatırım baskısı olarak tanımlamıştı.

Kasım 2020’de ise BlackRock Financial Management’ın baş yatırım sorumlusu Rick Rieder, Bitcoin’in altının yerini büyük ölçüde alabileceğini belirtti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler Yatırımcı, Yatırım Stratejisini Anlattı ve Artış Beklediği Coin’i Açıkladı

Sonraki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 11/03/2021

İlgili Haberler