Bittrex Gizlilik Odaklı 3 Kripto Para Birimini Delist Etti

İlayda Peker

Dün ortaya çıkan bir haber kripto para gündemine adeta bomba gibi düştü. Amerika merkezli bir kripto para borsası olan Bittrex, gizlilik odaklı üç kripto para birimini platformundan kaldıracağını duyurdu.

Monero, Dash ve ZCash

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin aksine işlemlerin tutarlarını ve adresleri gizli tutan, bu sebeple de gizlilik odaklı kripto para birimleri olarak tanınan Monero (XMR), Dash (DASH) ve Zcash (ZEC) yapılan son açıklamalara göre Bittrex borsasının listelerinden kaldırıyor.

Borsanın resmi blog sayfası üzerinden yapılan açıklamalarda, 3 kripto para biriminin 15 Ocak’ta platformdan kaldırılacağı ve kullanıcılara varlıklarını çekmek için 15 gün süre tanınacağı ifade ediliyor. Bunlara ek olarak borsa, varlıkların çekilme sürecini çeşitli şartlara bağlı olarak kısaltabileceğeni de belirtiyor.

Delist Haberleri

Aslında son zamanlarda delist haberlerini Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a karşı açtığı davanın ardından daha sık duymaya başladık. SEC, Ripple’ın kripto para birimi olan XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve piyasaya sürüldüğünden beri de kayıtsız bir menkul kıymet olarak satışının gerçekleşitirildiğini iddia ediyor.

Ayrıca SEC’in bu konuda sadece Ripple’ı değil Ripple’ın CRO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucu Chris Larsen’ı da suçladığı biliniyor.

Kripto para borsaları da yaşanan bu gerilimden en az hasarla kurtulmak için süreç sonuçlanana kadar XRP işlemlerini askıya adlı ve hatta bazı borsalar XRP’yi direk delist etti. XRP ile ilgili negatif adımlar atan borsalar arasında Coinbase ve Binance.US gibi büyük borsaların da yer alması işlerin ciddiyetini ortaya koyuyor.

Bununla birlikte aslında bazı borsalar gizlilik odaklı kripto para birimlerine uzun zamandır müdahale ediyor. Örneğin; OKEx Korea ve Upbit 2019 yılında Monero’yu delist etmişti.

Fiyatlar Düşüşe Geçti

Bittrex’in delist haberini açıklamasının ardından Monero (XMR), Dash (DASH) ve Zcash’de (ZEC) keskin düşüşler yaşandı. Piyasa hacmi bakımından en büyük 16. kripto para birimi olan Monero haberlerin ardından yüzde 15’in üzerinde düşerken piyasa hacmi bakımından en büyük 36. kripto para Dash yüzde 13’ün üzerinde ve 42. kripto para ZEC yüzde 10’un üzerinde düşüş hareketi sergiledi.

Kripto para birimlerinin düşüşünün derinleşip derinleşmeyeceği ya da farklı borsaların Bittrex’in izinden gidip gitmeyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kriptonun Popüler İkizlerinden Dudak Uçuklatan Bitcoin (BTC) Tahmini: 500.000 $

Sonraki Haber

Kongre Üyelerinden Hazine Bakanı’na: Kriptolarda İşleri Ağırdan Alınmalı

İlgili Haberler