Binance.US Ripple (XRP) İle İlgili Adım Atan Borsalar Kervanına Katıldı!

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a karşı açtığı davanın ardından XRP token ile ilgili adım atan borsalar arasında her geçen gün yenisi ekleniyor. XRP token işlemlerini askıya alacağını duyuran son borsa Binance’in Amerika kolu olan Binance.US oldu.

Binance. US’in XRP Kararı

30 Aralık Çarşamba günü yaptığı açıklamalara göre Binance.US, 13 Ocak 2021 tarihinden itibaren ABD müşterilerinin XRP işlemlerini gerçekleştiremeyeceğini belirtti. Yapılan açıklamalarda, 13 Ocak 2021 tarihi ve Türkiye saati ile 18:00 itibari ile Binance.US’de XRP işlemlerinin kapatılacağı ifade edildi.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre şu an için yalnızca XRP yatırma işlemleri askıya alınıyor ve XRP çekme işlemleri bu karardan etkilenmeyecek. Ayrıca 2021 yılında gerçekleşecek olan Spark token airdrop’unun da bu karardan etkilenmeyeceği ifade ediliyor.

XRP’yi Delist Eden Borsalar

SEC’in Ripple ile ilgili attığı adımın ardından borsalar da hedef haline gelmiş oldu. Bu karardan ve sonuçlarından etkilenmek istemeyen kripto para borsaları XRP token ile ilgili negatif adımlar atmaya başladı. Bazı borsalar XRP’yi borsadan tamamen çıkarırken bazı borsalar XRP işlemlerini askıya aldı.

XRP ile ilgili adım atan borsalar arasında; Beaxy, Bittrex, Bitwise, Coinbase, Crosstower, Crypto.com, Galaxy Digital, Jump Trading, OKCoin, OSL, Swipe Wallet, Wirex ve Ziglu bulunuyor. Binance.US ise konuyla ilgili adım atan 14. borsa olarak bu platformlar arasında yerini alıyor.

Aslında SEC, XRP’yi bir menkul kıymet olarak değerlendiriyor ve bu sebeple Ripple’ın yasadışı menkul kıymet satışı ile kazanç elde ettiğini iddia ediyor. Dolayısıyla eğer XRP menkul kıymet olarak kabul edilirse borsalar da bu durumdan ciddi bir şekilde etkilenebilir. Bu sebeple de delist adımları atılıyor ve muhtemelen önümüzdeki günlerde farklı borsaların da benzer adımlar arttığını göreceğiz.

Ripple Tarafının Açıklamaları

Ripple yaptığı son açıklamalarda, halkın sadece SEC tarafından olayı gördüğünü ve kendilerinin de en kısa zamanda konuyla ilgili detaylı bir bakış açısı paylaştıklarını dile getirdi.

Ripple, davaya rağmen ABD vatandaşları ve Amerikan piyasasındaki ürünlerini faaliyete geçirmeye ve sunmaya devam edeceğini ekleyerek XRP hacimlerinin çoğunun ABD dışındaki ülkelerden geldiğini ve Singapur ve Japonya gibi yerlerde kendisi için daha iyi düzenlemeler olduğunu açıkça belirtti.Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

2020 Ocak’ta Yeni Bir Bitcoin (BTC) Yatırım Fonu Geliyor

Sonraki Haber

Kripto Para Al Sat

İlgili Haberler