Bithumb İkinci Bir Polis Baskınına Uğradı: Bitcoin Yeniden Düşer Mi?

İlayda Peker

Ortaya çıkan son haberlere göre Güney Kore’deki en büyük kripto para borsası olan Bithumb’ın bir hafta içinde ikinci kez polisle başı derde girdi.

Bithumb’da Neler Oluyor?

Seoul Shinmun’un haberine göre Seul polisleri 7 Eylül’de Bithumb’ın Gangnam Bölgesindeki merkezinde ek arama ve el koyma kontrolleri gerçekleştirdi. Bir polis yetkilisinin yaptığı açıklamalara göre, son soruşturmalar Bithumb Korea ve Bithumb Holdings yönetim kurulu başkanı Lee Jung-hoon aleyhindeki mevcut iddialarla ilgili ek kanıtları güvence altına almayı amaçlıyor.

Öte yandan 2 Eylül’de borsa bir polis baskınına uğramış ve baskının ardından lider kripto para birimi Bitcoin ve diğer kriptolarda büyük düşüler yaşanmıştı. O gün ortaya çıkan iddialara göre, Lee Jung-hoon liderliğindeki borsa kullanıcılarına yaklaşık olarak 25 milyon dolar değerinde BXA token’ı satmış ancak sonrasında söz verdiği gibi token’ı listelemeyerek bir nevi dolandırıcılık girişiminde bulunmuştu.

Polisin yaptığı açıklamalara göre ikinci soruşturmalar ilk baskından hemen sonra gerçekleşti. Ancak Bithumb henüz olayla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

BXA ile ilgili araştırmaların yanı sıra Bithumb, son zamanlarda 2017 yılındaki veri ihlali olayının sonuçlarından dolayı da aslında bir baskı altındaydı. 2020 yılı Eylül ayı başlarında bu konu ile ilgili mahkeme, Bithumb’ın olay sebebiyle kısmen sorumlu olduğu kararına varmıştı.

Bithumb Etkilendi Mi?

Tüm bu olaylara rağmen Güney Kore’nin en büyük borsası piyasadaki konumunu korumaya devam ediyor. Kripto izleme aracı Coin360’ın verilerine göre, kripto borsası hala dünya çapında dokuzuncu en büyük kripto borsası. Günlük işlem hacmi ise yazının yayına hazırlandığı sırada yaklaşık olarak 250 milyon dolar civarındaydı ve son 24 saatte %2,7’lik bir düşüş gözlendi.

Bithumb borsasının uğradığı polis baskının hemen ardından geçen hafta kripto para piyasasında büyük düşüşler yaşanmıştı. Ayrıca dün de Bitcoin (BTC) 10.000 doların altına indi. Şu an için boğalar fiyatı 10.000 doların üzerinde tutmaya çalışıyor olsa da bu haberler birlikte bir geri çekilme daha yaşanabileceği düşünülüyor.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’in (BTC) Yönünü Bu Nokta Belirleyecek!

Sonraki Haber

Bitcoin’de Sular Durulmuyor: 10.000 Dolarla Mücadele Ne Zaman Bitecek?

İlgili Haberler