Bitfinex Tüm Borcunu Ödedi, Ama Yasal Sorunlar Bitmedi!

İlayda Peker

Hacim bazında en büyük beşinci kripto para borsası olan Bitfinex’in 750 milyon dolarlık kredi bakiyesinin geri kalanını stablecoin şirketi Tether’e geri ödediği bildirildi. Borsa dün The Block’a yaptığı açıklamada önceki iki yılın her birinde 100 milyon dolar geri ödeme yaptıktan sonra Ocak ayında da Tether’e 550 milyon dolar ödediğini dile getirdi.

Tether ve Bitfinex

Tether ile kilit bir liderliği paylaşan Bitfinex, ödeme işlemcisi Crypto Capital’in 850 milyon doları çaldığını iddia ettikten sonra 2018’de kredi limitini kaldırdı. New York Başsavcı (NYAG) ofisi, 2018’den beri Bitfinex’in bu zararı telafi etmek için kendisine borç verdiği şüphesiyle krediyi araştırıyor. Crypto Capital’in kendisi ise kara para aklamakla suçlanıyor.

NYAG’ın Nisan 2019’da konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Boşluğu doldurmak için, Bitfinex ve Tether yöneticileri, Bitfinex’in Tether’in 900 milyon dolara varan nakit rezervlerine erişimini sağladığı bir dizi çelişkili kurumsal işlem gerçekleştirdi. Bu rezervler, USDT’yi destekleyen rezervlerdi.” ifadelerini kullandı.

Ancak Bitfinex genel danışmanı Stuart Hoegner’in The Block’a söylediği gibi, borsanın “kısa vadeli nakit ihtiyacı vardı ve Tether ticari olarak makul şartlarda borç vermeye hazırdı.”

Yine de New York Başsavcısının argümanı, Tether rezervlerini bu şekilde kullanmanın dolandırıcılık teşkil edeceği yönünde. Soruşturmanın başlarında, Tether Mart 2019’da tamamen gerçek ABD doları değil, aynı zamanda “nakit benzerleri” ve bazen “diğer varlıklar ve alacaklar” tarafından da desteklendiğini kabul etti.

Yasal Sorunlar Bitmedi

Kredi geri ödemesi, Tether ve Bitfinex’in yasal sorunlarının sona erdiği anlamına gelmiyor.

Aynı zamanda Digital Currency Global Initiative’in Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan Willamette Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Rohan Gray, Decrypt’e yaptığı açıklamada, Bitfinex’in geri ödediğine güvenmek için bir neden olmadığını söyleyerek eski kripto atasözünü kullanarak “güvenme, doğrula” demişti.

Bunlara ek olarak Gray, “Tether’in varlıklarının tam olarak desteklenmediği yönündeki temel endişe devam ediyor. Ayrıca Tether’in Bitfinex ve Deltec ile şeffaf olmayan ilişkileri etik ve yasal olarak sorunlu olmaya devam ediyor.” sözlerini de ekledi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Çok Beklenen Altcoin Rallisi Sonunda Başladı Mı?

Sonraki Haber

XRP Fiyat Analizi: XRP Bir Süre Daha Yatay Devam Edebilir

İlgili Haberler