Bitcoin’in önündeki Asıl Engel BTC Maksimalistleri Olabilir Mi?

İlayda Peker

Dün Elon Musk’ın Tesla’nın elinde bulundurduğu Bitcoin’leri satabileceği sinyali vermesi ile piyasada büyük bir düşüş yaşandı. Her ne kadar daha sonra Musk bu durum hakkında başka bir açıklama yaparak böyle bir durum olmadığını ifade etse de kripto para birimlerinde gözle görülür düşüşler yaşandı.

Düşüşün Tek Suçlusu Musk Mı?

Her ne kadar düşüş Musk’ın açıklaması sonrasında başlamış olsa da bazı isimler tek suçlunun Musk olmadığını ifade ediyor. Örneğin; Real Vision’ın CEO’su Raoul Pal BTC maksimalistlerinin de son düşüşe bir miktar katkılarının olmuş olabileceğini ifade ediyor.

“BTC’nin benimsenmesinin önündeki en büyük engel, Bitcoin maksimalistleridir. Bunu çok az kişi anlıyor.” sözlerini kullanan Pal, BTC maksimalistlerinin daha açık olması gerektiğini ve görüşlerini paylaşırken aşağılayıcı olmamaları gerektiğini ifade ediyor.

Bilindiği gibi öncelikle Tesla’nın artık Bitcoin ödemelerini kabul etmeyeceği, çünkü BTC’nin çok fazla enerji tükettiği dile getirildi. Sonrasında ise Musk’ın Tesla’nın BTC’lerini satabileceği sinyali vermesi düşüşün 42.000 dolara kadar derinleşmesine sebep oldu.

Union Square Ventures’ın kurucu ortağı Fred Wilson, Musk’ın piyasayı manipüle ettiğine inandığını söyleyerek şu yorumu yaptı:

Oyun oynuyor. Bunu yapan birini ciddiye almak zor. Bu yüzden geçen yıl ona olan büyük saygımı yitirdim.

Çin Hash Gücünü Kontrol Ediyor

Spekülasyonlara ek olarak Musk, daha sonra sildiği bir tweet’te ağın ağırlıklı olarak seçilmiş bir grup büyük madencilik şirketi tarafından kontrol edildiğini söyledi. Ayrıca, Çin’in kuzeybatısındaki Xinjiang’daki bir kömür madeninde meydana gelen ve Bitcoin hashrate değerini önemli ölçüde düşüren doğal bir felaketten bahsetti.

Musk sildiği gönderisinde, “Bitcoin, bir avuç büyük madencilik (hashing) şirketi tarafından kontrol edilen süper büyük çoğunluğa sahip, aslında oldukça merkezileştirilmiş.” sözlerini kullandı.

Ancak birçok önemli isim Bitcoin’in fiyat artışlarından ve hash gücünden çok daha fazlasını ifade ettiğini ama BTC maksimalistlerinin bu durumun anlaşılmasını zorlaştırdığını ifade ediyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler Analiste Göre Bu 5 Kripto Para Birimi Ralli Sinyali Veriyor

Sonraki Haber

Plethori, Kurumsal ETF Ürünlerini Kullanıcılarıyla Buluşturuyor!

İlgili Haberler