Bitcoin’in (BTC) Fiyatı Düşüyor Ama Çakılmayı Bu Etkenler Engelliyor!

Bitcoin’in (BTC) Fiyatı Düşüyor Ama Çakılmayı Bu Etkenler Engelliyor!

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, küresel bankacılık şirketi JP Morgan’ın analistleri, piyasada Bitcoin’de işlerin tepetaklak olmama şansını artırabilecek birkaç durum olduğunu açıkladı.

BTC Piyasasının Kilit Oyuncusu

Bloomberg, JP Morgan değerlendirmesine göre, Grayscale’in ve özellikle de Bitcoin tabanlı ürününün başarısının, Bitcoin’de şu anda bir düzeltmeyi önleyen şey olduğunu belirtti. 19 Aralık itibarıyla Grayscale, yönetimi altındaki varlıklarda (AUM) 15,5 milyar dolar değerinde kripto para bulunduruyor. Bu rakam Bitcoin 24.000 doların üzerine çıkarken ve ardından hafifçe geri çekilerek belirli bir aralıkta işlem görürken gerçekleşti.

Öte yandan JP Morgan’dan Nikolaos Panigirtzoglou geçen hafta sonunda yaptığı açıklamalarda yatırımcılardan ayda yaklaşık 1 milyar dolarlık bir nakit girişi gerçekleştiğini dile getirmişti.

Grayscale Bitcoin’i Koruyor

Daha önce Bitcoin‘in gelecekte dijital altın olma olasılığı hakkındaki tahminini paylaşan büyük bankanın analisti, bu kez müşterilerin piyasanın fiyatı mevcut seviyede tutması için Grayscale Bitcoin Trust’a yeterli fon ayırdığını ifade ediyor.

Bununla birlikte analist ayrıca, Grayscale’e bu girişlerdeki yavaşlamanın, geçen yılın ikinci yarısında meydana gelene benzer şekilde büyük ölçekli bir düzeltmeye yol açabileceğinden de bahsediyor.

O dönemde Haziran ayında Bitcoin, bir fiyat zirvesine ulaştıktan sonra 2019’un sonunda lider kripto para yüzde 44 düşüşle 7.158 dolara kadar geri çekilmişti. Bunun yanında geçtiğimiz Cumartesi günü Bitcoin 24.000 dolarlık önemli seviyeyi aşarak 24.200 dolara kadar yükseldi ve yeni bir rekora imza attı.

Ancak bu yükselişten sonra, CoinMarketCap’ten alınan verilere göre bir düzeltme BTC’yi 23.243 dolara kadar geri götürdü.

Elon Musk Etkisi

Elon Musk’ın son yaptığı açıklamalar şüphesiz kripto para ekosistemine damga vurdu. Hafta sonu Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşım ile “Bitcoin”in güvenli kelimesi olduğunu dile getirdi. Bu da 10 Ocak’ta yaptığı açıklamanın tam tersi duygulara sahip olduğunu gösteriyor.

Musk o dönemde yaptığı açıklamada, “Bitcoin benim güvenli kelimem değil.” ifadelerini kullanmıştı.

Bunlara ek olarak MicroStrategy‘nin başkanı Michael Saylor, Musk’a Tesla’nın fonlarını isterse Bitcoin’e nasıl aktarabileceğini açıklayabileceğini ifade etti.

Tüm bu pozitif gelişmeler Bitcoin’i hala güçlü bir şekilde tutarken Musk’ın BTC’ye yapacağı yatırımın piyasada yeni bir ralli başlatabileceği fikrini de gündeme getirdi.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.