Bitcoin’in Başarılarına Rağmen Hala BTC’den Şüphe Duyanlar Var

İlayda Peker

Çoğunlukla bir değer deposu veya hedge varlık olarak lanse edilen Bitcoin (BTC), son birkaç ay içinde önemli bir genel kabul gördü. Ancak Harvard Üniversitesi’nde bir kamu politikası ve ekonomi profesörü olan Kenneth Rogoff yine de varlığın başarısından şüphe ediyor gibi görünüyor.

“Bitcoin Başarısız”

Rogoff Bloomberg’ verdiği yakın tarihli bir röportajında “Bitcoin’in başarısız durumlarda kullanıldığını görebiliyorum” sözlerini kullandı ve “Bu düşünülebilir, biliyorsunuz, distopik bir gelecekte biraz işe yarayabilir, ancak bence hükümetler büyük ölçekte anonim işlemlere izin vermeyecek. Buna izin vermeyecekler. Yönetmelik gelecek. Hükümet kazanacak. Teknolojinin ne olduğu önemli değil.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Bitcoin son 12 yıldır viddi bir eleştirildi ama bu eleştirilerin yanı sıra çok büyük başarılar da elde etti. Örneğin, bir altın savunucusu olarak bilinen Peter Schiff sık sık Bitcoin karşıtı açıklamalar yapıyor. Ayrıca popüler yatırımcı Warren Buffet da Bitcoin’i bir “fare zehri” olarak nitelendirmişti.

Bitcoin Benimsenmesi Artıyor

Bununla birlikte şüphecilere rağmen Bitcoin kabulü artmaya devam ediyor. Varlık, önceki tüm zamanların yüksek seviyelerini aşarak, çok sayıda büyük ana akım şirketin 2020’de BTC alımlarını duyurmasının ardından 42.000 dolar ile yeni bir zirveye imza attı.

Ancak Rogoff, Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğuna sonuna kadar inandığını dile getirdi. Rogoff konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin’e şüpheyle yaklaştım ve kesinlikle fiyat yükseldi, ancak bunun ne işe yaradığına dair nihai bir soru var. İnsanlar bunun değerli olduğunu düşündüğü için mi değerli? Bu patlayacak bir balon. Uzun vadede, eğer bir faydası yoksa, evet, balon patlayacak. Umarım bu kadar değerli bir kullanım yoktur, ama sanırım distopik bir dünyada hedge olarak kullanılabilir.” ifadelerini kullandı.

Ancak kripto para ekosistemindeki kişiler günümüzde de Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma olarak kullanıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Blockchair’in 17 Blockchain Ağını Kapsayan Arama Motoru Artık Türkçe!

Sonraki Haber

SushiSwap Çılgınlığı Sürüyor: Balinalar SUSHI Fiyatını Rekora Götürüyor

İlgili Haberler