Bitcoin’in Artışını Sağlayacak 3 Neden

Bitcoin’in Artışını Sağlayacak 3 Neden

Bitcoin (BTC) fiyatı son üç ayda %170 artarak 3.600 dolardan 9.700 dolara yükseldi. Bu büyük 3 aylık toparlanmadan sonra ortaya çıkan bir dizi temel faktör, yakın vadede bir başka yükseliş eğilimi olasılığına da işaret ediyor.

Cointelegraph’ın haberine göre, Bitcoin’in yükselişe geçeceğini gösteren üç neden: Borsalardaki Bitcoin çıkışlarının artması, madencilerin gelir konusunda destek bulması ve uzun dönemli BTC yatırımcılarının sayısının artması.

Bitcoin Fiyatı

Öncelikle borsalardaki Bitcoin miktarının azalması ve yatırımcıların fonlarını çekmeye başlaması, uzun vadede artış beklendiğini gösteren bir etken olarak değerlendiriliyor. Yatırımcıların borsalardaki BTC’lerini kendi cüzdanlarına çekmesi, yakın zamanda BTC işlemi yapma niyetinde olmadıklarını gösteriyor. Bu da yatırımcıların Bitcoin fiyatı ile ilgili pozitif düşündüğünü ve beklemeye geçtiğini ifade ediyor.

Bunun yanında yatırımcıların BTC’lerini çekmeye başlaması aynı zamanda madencilerin de kendilerini toparladığı ve oyuna yeniden geri döndükleri zamana denk geliyor. Madencilik zorluğunun ayarlanması ile faaliyetlerini durduran ya da yavaşlatan madencilerin yeniden faaliyet göstermeye başladığını görüyoruz. Böylece madencilerin BTC satma olasılığı düşüyor ve dolayısıyla satış baskısı ile oluşabilecek fiyat düşüşünün de bir nebze olsun önüne geçilmiş oluyor. Bu da bir başka fiyat artış sinyali olarak değerlendiriliyor.

Piyasanın ünlü analistlerinden Byzantine General konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Borsalardaki çıkış yükselmeye devam ediyor. Madenciler gelir konusunda destek buluyor. Ayrıca madenciler giderek daha fazla aktif hale geliyor. Grafik çok heyecan verici görünmese bile ayıların büyük satış baskısı için nereden destek bulacaklarını merak ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yükseliş Trendi Bozulur Mu?

Bitcoin’in önümüzdeki günlerde yukarı yönlü bir grafik çizeceği tahmini, madencilerin yakın zamanda Bitcoin satmayacağı varsayımına dayanıyor. Ancak BTC fiyatındaki keskin değişimler ve BTC madencilik zorluğu hızla bir trend değişikliğine neden olabilir.

Öte yandan Bitcoin’in bir ralli başlatabilmesi için öncelikle 10.000 dolarlık seviyenin aşılması ve BTC’nin bu seviyenin üzerinde kalmayı başarması gerekiyor. Dolayısıyla bu beklentilerden birinin bile karşılanamaması yükseliş trendini bozabilir.

Bunun yanı sıra korku ve açgözlülük endeksi olarak bilinen önemli bir endeksin de BTC’de düşüş sinyali verdiği önemli analistler tarafından ifade ediliyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.