Korku ve Açgözlülük Endeksi Düşüşü Mü İşaret Ediyor?

Korku ve Açgözlülük Endeksi Düşüşü Mü İşaret Ediyor?

Bitcoin son zamanlarda hem alım hem satış yapmak isteyen kişilerin aktif olması sebebiyle fiyat hangi yöne doğru ivme kazanacağını belirlemeye çalışıyor. Bununla birlikte analistlere göre Bitcoin’deki konsolidasyon devam ettiği için yakın zamanda büyük bir hamle yapmaya hazırlanıyor olabilir. Bu nokta da fiyatın yönünü belirleyecek faktörlerden birinin de yatırımcıların giderek daha açgözlü hale gelmesi olduğu ifade ediliyor.

Bu gösterge genel itibariyle Bitcoin fiyatının düşüş yönündeki ivme kazanacağı anlamına geliyor. Ayrıca analistler lider kripto para biriminin şu anda teknik açıdan da kritik bir noktada olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin Konsolidasyonu

Bu haftanın başlarında Bitcoin, 8.600 doların altına düşmeden önce 10.400  dolara kadar yükselmesini sağlayan büyük bir ivme kazandı. 8.400 dolar dan sonra ise BTC keskin bir toparlanma kaydetti ve o zamandan beri 9.700 dolar civarında işlem görüyor.

Bir konsolidasyon aşamasında olan Bitcoin’in temel perspektiften bakıldığında yatırımcı tabanında oluşan pozitif hissiyat ayıların boğalar üzerinde daha etkin olabileceği anlamına geliyor olabilir.

Öte yandan Arcane Research, yakın zamanda yayınladığı bir raporda, BTC’nin 10.000 doların altında kalması nedeniyle yatırımcıların giderek daha açgözlü bir hale geldiğini öne sürdü. Rapora göre açgözlü bir şekilde hareket ile yükselen fiyat kısa ömürlü olmaya mahkum ve bu durumda da BTC’de yaşanacak artışlar çok uzun sürmeyebilir.

Bitcoin Teknik Göstergeleri

Analistlerin yaptığı teknik analizler de Bitcoin’in yakın zamanda daha düşük seviyeleri test edebileceğini gösteriyor. Örneğin; piyasanın önemli isimlerinden “Courtesy of Escobar”, Bitcoin’in henüz 2020’nin en düşük seviyesini görmediğini dile getirdi.

Bunun yanında bazı analistler de Bitcoin’in bir ralliden önce 6.000 dolar seviyesine kadar gerileyebileceğini ifade ediyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.