Bitcoin’e Balon Diyen İsimler Arasına Bir Yenisi Eklendi!

İlayda Peker

2008 yılında Mortgage piyasasında açtığı short işlemle büyük bir servet kazanan John Paulson, Bloomberg’ yaptığı son açıklamalarda, kripto para birimlerinin eninde sonunda değersiz olduklarının kanıtlanacağını ve balon statüsüne düşeceklerini dile getirdi.

“Kriptoların Değersiz Oldukları Kanıtlanacak”

Sürekli olarak altını bir değer deposu olarak destekleyen 65 yaşındaki isim, “Kimseye kripto para birimlerine yatırım yapmasını tavsiye etmem” sözlerini kullandı. Artan nakit arzı nedeniyle enflasyon oranlarının beklenen seviyelerin üzerine çıkabileceğini tahmin eden Paulson, altının yükseliş anını yakalamaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak geçen yıl yükselen enflasyon seviyelerine rağmen, Bitcoin altından daha iyi performans gösterdi Dolayısıyla Pauson’ın bu açıklamaları kripto para ekosisteminden büyük tepki alacak.  Ağustos 2020’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,063 ABD dolarına ulaştıktan sonra altın, bu fiyatı korumakta zorlandı ve o zamandan beri istikrarlı bir şekilde düşüyor. Monex.com’a göre altın, basın zamanında 1.812 ABD dolarından işlem görüyordu.

Bitcoin ise 2020 Mart ayında yaşanan çöküş sonrasında bir ralli başlattı ve fiyat 2021 Nisan ayında 64.900 dolara kadar ulaştı. Her ne kadar sonrasında bir düşüş grafiği çizilmiş olsa da BTC toparlanma hareketleri sergiliyor.

Bitcoin’i Eleştirmek

Bitcoin’i eleştirenler ve değerinin sıfır olduğunu söyleyenler özellikle 2017 yılından bu yana azalıyor. Ancak hala Bitcoin ve kripto para birimlerinin bir balon olduğunu düşünenler de yok değil.

Ancak bu noktada daha önce Bitocin’i eleştirip daha sonra 1820 derece bir dönüşle BTC yatırımı yapan çok fazla sayıda insan olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla Bitcoin benimsenmesi arttıkça ve ilgili gelişmeler hız kazandıkça çok daha fazla sayıda insanın fikrini değiştirdiğini görebiliriz.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple’dan Yeni Hamle: XRP-SEC Yasal Savaşı Devam Ediyor

Sonraki Haber

Kurumsal Sermaye Bitcoin (BTC) Yerine Bu Platformlara Akıyor

İlgili Haberler