Bitcoin’den Sonra El Salvador’dan Stablecoin Hamlesi Geldi!

İlayda Peker

Görünüşe göre El Salvador’un kripto para adımları hız kesmeden devam ediyor. Latin Amerika dijital gazetesi El Faro Cuma gecesi yaptığı açıklamalarda, El Salvador hükümetinin tüketicilerin hizmetler için kullanabilecekleri yerel bir kripto para birimi başlatmayı planladığını bildirdi.

El Salvador’dan Stablecoin Hamlesi

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele‘nin kardeşleri Ibrajim ve Yusef Bukele, potansiyel yatırımcılara şu anda Colon doları olarak adlandırılan kripto para biriminin rapora göre 2021’in sonunda piyasaya sürüleceğini söyledi. Bu açıklamalar, kardeşlerin yatırımcılar ile ilgili görüşlerini paylaştıkları bir YouTube videosu sırasında kaydedildi.

Öte yandan El Faro’nun elde ettiği belgelere de dayandırılan rapora göre, kardeşler cumhurbaşkanını temsil ettiklerini dile getirdiler. Haber, Orta Amerika ülkesi hükümetinin, orijinal kripto para birimini yasal varlık olarak ele alacak ve tüm işletmelerin Eylül ayına kadar mal ve hizmetler için ödeme olarak kabul etmesini gerektirecek olan cumhurbaşkanının Bitcoin yasasını ezici bir çoğunlukla onaylamasından haftalar sonra geldi.

Bunlara ek olarak El Salvador hükümeti sözcüsü El Faro’ya planın iptal edildiğini söyledi ancak gazete, kimliği belirsiz bir kaynağa atıfta bulunarak planların şu anda yolunda olduğunu dile getirdi. Gazeteye göre, cumhurbaşkanının kardeşlerinin Cardano, WhizGrid ve Algorand‘dan temsilcilerle farklı zamanlarda bir araya geldiği bildirildi.

El Salvador’un Yasal Varlık Adımı

El Salvador, Bitcoin’i yasal bir varlık olarak kabul eden ilk ülke konumuna yerleşti. Bu noktada bazı kesimler bu durumun kripto para birimleri için iyi olmadığını ifade ederken bazıları da bu adımın çok önemli olduğunu ve diğer ülkeler için öncü bir hareket olabileceğini dile getirdi.

Her ne kadar birçok tartışmaya yol açmış olsa da Bitcoin artık El Salvador’da yasal bir varlık ve ülkede yer alan tüm işletmeler BTC ödemelerini kabul etmek zorunda.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatı Yükselecek Mi: BTC’deki Düşüş Ne Kadar Derinleşebilir?

Sonraki Haber

Elon Musk Bir Kez Daha Dogecoin (DOGE) Fiyatını Hareketlendirdi

İlgili Haberler