Bitcoin’deki Düşüş Kripto Para Madencilerini de Etkiledi!

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatının 69.000 dolarlık rekor seviyelerde 41.000 dolarlık seviyelere gerilemesinden sonra en büyük kripto para madencilik şirketlerinin hisse fiyatlarında da düşüşler yaşanıyor.

Fiyat Düşüşleri ve Madencilik Firmaları

Elde edilen verilere göre uzman isimleri madencilik şirketlerinin hisselerindeki düşüşün, Bitcoin fiyatından bile daha keskin olduğunu ifade ediyor. Yapılan açıklamalarda, en büyük madencilik firmalarının hisse fiyatları, Kasım ayından bu yana yaklaşık olarak %50 oranında düştü.

The Block Research’ün verilerine göre, Nevada merkezli Marathon Patent Group’un piyasa değeri Kasım başında 7,65 milyar dolardan bugün yaklaşık 3 milyar dolara düştü. Colorado’nun Riot Blockchain’i 4,25 milyar dolardan 2,05 milyar dolara düştü. Toronto merkezli Hut 8 madenciliğin ise değeri 2,33 milyar dolardan 1,19 milyar dolara geriledi. Bunlara ek olarak Hive, Argo Blockchain ve Canaan’ın hisse fiyatları da diğerleri kadar olmasa da keskin geri çekilmelere ev sahipliği yaptı.

Madenciliğin Karşılaştığı Zorluklar

Aslında bu hisse senetlerinin performansı, kripto madencilerinin son aylarda karşılaştığı zorluklar göz önüne alındığında pek şaşırtıcı değil. Çin’deki yetkililer, Çinli kripto madencilerinin çabalarına rağmen, kapsamlı bir yasağın ardından madencilik operasyonlarını sonlandırma konusunda giderek daha sert adımlar atıyor.

Ayrıca diğer bazı ülkeler de Çin’i takip ediyor. Örneğin son olarak Kosova, ülkedeki enerji krizi nedeniyle uygulanan kesintileri sebep göstererek kripto madenciliğini yasaklamak için harekete geçti. Ayrıca Kazakistan’daki kargaşalar da Bitcoin madenciliğine darbe vurdu.

Bunlara ek olarak geçen yıl Mart ayında Luxor Tech COO’su Ethan Vera, madencilik hisselerini, “Bitcoin üzerinde kaldıraçlı bir oyuna” benzetti. Bunun nedeni ise madencilerin basitçe Bitcoin’e yatırım yapmanın ötesinde gelecekte daha fazla Bitcoin üretecek altyapıya yoğun bir şekilde yatırım yapmaları gerektiği olarak karşımıza çıkıyor.Total
16
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Analist, Bitcoin Fiyat Beklentisini Aktardı: Düşüş Derinleşebilir

Sonraki Haber

İngiltere Milletvekilleri Kripto Grubu Oluşturuyor!

İlgili Haberler