Bitcoin’deki Düşüş Altcoin’leri de Etkisi Altına Aldı: Piyasada Kıyım Yaşandı!

İlayda Peker

Kripto para piyasası içinde bulunduğumuz haftaya bir düşüş eğilimi içinde başlamıştı. Her ne kadar dün yükseliş sinyalleri alınmış olsa da Bitcoin (BTC) ve takibinde hemen hemen tüm kripto para birimlerinde gözle görülür düşüşler yaşandı.

Bitcoin Fiyatında Düşüş

Lider kripto para biriminin fiyatı dün gece 57.200 dolar seviyelerinden 51.500 dolara kadar geriledi. Bu gerileme ile birlikte Bitcoin’in piyasa değeri 1 trilyon doların altına gerileyerek 989 milyon dolar seviyesine düştü. Ancak günün başlaması ile fiyatın toparlandığı görülüyor ve bu toparlanmanın piyasa değerini yeniden 1 trilyon dolar üzerine çıkaracağı düşünülüyor.

Aslında dün Elon Musk’ın açıklaması ile birlikte artık Bitcoin ile Tesla alınabileceği öğrenildi. Bu haberin piyasada büyük bir etki yaratması ve Bitcoin fiyatını 60.000 doların üzerine çıkarması bekleniyordu. Bu düşüş hamlesi ile birlikte Bitcoin bir kez daha yatırımcıları ve analistleri şaşırtmış oldu.

Analistlere göre bu noktada sonra 50.000 dolar ve 52.000 dolar önemli seviyeler olarak grafiklerde yer alacak. Bitcoin 52.000 doların üzerinde kaldığı sürece herhangi bir sorun olmadığını ifade eden analistler, 50.000 doların ve 48.000 doların altına doğru yapılacak bir hamlenin satış baskısını arttırabileceğini ifade ediyor.

Altcoin’ler Kan Ağlıyor

Bitcoin düşüşü ile birlikte altcoin’lerde de gözle görülür düşüşler yaşandı. Genellikle her zaman olduğu gibi altcoin’ler BTC’den daha derin düzeltmeler yaptı. Örneğin; son 24 saat içinde Bitcoin yüzde 3 düşerken, Ethereum (ETH) %’5’in, Polkadot (DOT) %11’in, Ripple %9’un ve Litecoin (LTC) %8’in üzerinde değer kaybetti.

Bunlara ek olarak dün sergilediği performans ile kendisine ilk on kripto para içinde yer edinen ve 9. en büyük kripto para konumunda bulunan THETA da dünkü kazançlarının bir miktarını kaybederek yüzde 17’nin üzerinde geri çekildi.

Düşüş Bitti Mi?

Analistlerin açıklamalarına göre eğer yatırımcıların bu düşüşleri satın alma fırsatı olarak değerlendirirse düşüşler durur ve yeni bir yükseliş eğilimi başlayabilir. Ancak bunu görmek için bir süre piyasayı takip etmek gerekiyor.

Bunların yanında analistlerin büyük çoğunluğu bu düşüşün bir ayı piyasası sinyali olmadığını sadece derin bir düzeltme olduğunu ifade ediyor. Dolayısıyla yatırımcıların panik yapmaması gerektiğini ve büyük ihtimaller hafta sonunda toparlanmanın yaşanmış olacağını belirtiyorlar.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknik Analizi – 24 Mart 2021

Sonraki Haber

Bir Bitcoin (BTC) ETF Adımı da Fidelity’den Geldi!

İlgili Haberler