Bitcoin’de Yatırımcı Profili Değişiyor: Uzun Vade Mi, Kısa Vade Mi?

İlayda Peker

Her ne kadar son zamanlarda uzun vadeli BTC yatırımcıları bazı satışlar gerçekleştirmiş olsa da bazı analizlere göre kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları, uzun vadeli bir yatırım stratejisi benimsemeye başlıyor gibi görünüyor.

Uzun Vade Yatırımları Artıyor

Geçen hafta, uzun vadeli yatırımları olan Bitcoin sahiplerinin bazılarının kar aldığı ve risklerini azalttığı görüldü ama hala uzun vadeli yatırım stratejisinin baskın olduğu görülüyor. Blockchain analitik firması Glassnode’un verilerine göre makroekonomik durum, uzun vadeli yatırım yapan bazı yatırımcıların satış yapmasına sebep oldu. Geçen hafta altı aydan daha uzun süredir yatırım yapan kişilerin satışları toplam hacmin %5’ini oluşturdu.

Öte yandan 155 günden daha kısa zamandır Bitcoin sahibi olan kişilerin sayısı düşmeye devam ediyor. Ancak bu durum, kısa vadeli yatırım stratejisi benimseyen kişilerin satış yaptığını değil, uzun vadeli yatırım stratejisine geçiş yaptıklarını gösteriyor olabilir.

Buna ek olarak Bitcoin (BTC) birikim modelleri, genel satış baskısı sabit kaldığından, ayı piyasası davranışları sergilemiyor. Ayrıca, satıştaki son artışa rağmen, BTC dolaşımdaki arzının %75’inden fazlası en az altı aydır atıl durumda. Glassnode, bunun yatırımcıların hâlâ ağırlıklı olarak hodler olduğunu gösteren bir gösterge olduğunu söylüyor.

Göstergelerde Son Durum

Glassnode satış göstergelerinin, yukarı veya aşağı herhangi bir önemli hareketten kaçınan ve bu yılın çoğu için menzile bağlı kalan nispeten güçlü bir pazara girdiğini kaydetti. Bunun, genellikle bir ayı döngüsünün sonunda gelen bir kapitülasyon olayını savuşturduğu düşünülüyor. CoinGecko’ya göre, BTC fiyatının 15 günlük bir süre boyunca 58.771 dolardan 34.977 dolara düştüğü geçen Mayıs ayından bu yana önemli bir satış olmadı.

Ek olarak geçen haftaki BTC piyasası güncellemesinde belirtildiği gibi, borsa çıkışları oldukça yüksek. Coinbase, geçen hafta borsadan ayrılan 31.130 BTC ile yaklaşık beş yıldaki en büyük çıkışını gördü. Bu çıkışlar, Bitcoin’in modern bir yatırımcının portföyünde olması gereken bir şey olarak artan itibarını ve aceleyle tasfiye etme konusundaki isteksizliğini gösteriyor.Total
52
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance’e Bir Ülkeden Daha Yeşil Işık Geldi

Sonraki Haber

100’ü Aşkın Kripto Para Madencilik Çiftliği Kapatıldı!

İlgili Haberler