Bitcoin’de Serbest Düşüş: BTC Fiyatı Neden Düşüyor?

İlayda Peker

Bitcoin fiyatı dün akşam başlattığı düşüşle birlikte 42.500 dolarlık önemli seviyeyi test etti. Yazının yayına hazırlandığı sırada 43.000 dolarlık seviyenin üzerine yükselmiş olsa da lider kripto para birimi son 24 saatte yaklaşık olarak %7 değer kaybetti. Peki, BTC fiyatındaki bu düşüş neden gerçekleşti?

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor?

Öncelikle ABD Merkez Bankası konumunda bulunan FED’in Aralık ayı toplantı notlarını açıklaması ile birlikte Bitcoin fiyatında bir satış baskısı oluştu. Çünkü açıklanan notlara göre merkez bankası en kısa sürede faiz oranlarını arttırmayı planlıyor. Bu durum hem hisse senedi fiyatlarını hem de Bitcoin fiyatını aşağı yönlü etkiledi.

Buna ek olarak Bitcoin madenciliği için ikinci en büyük alan olan Kazakistan’da bir protesto dalgası başladı. Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından geçen sonbaharda açıklandığı üzere Kazakistan dünyadaki Bitcoin hash oranının %18’ine ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla enerji sebebiyle bu bölgede Bitcoin madenciliğini etkilenmesi fiyatı da etkileyebilir.

Bitcoin Fiyatı

Lider kripto para birimi yazının kaleme alındığı an itibari ile 43.196 dolardan işlem görüyor ve Fundstrat Global Advisors’ın genel müdürü Mark Newton’ın kritik bölge olarak adlandırdığı 45.655 dolarlık seviyenin üzerinde bulunuyor. Her ne kadar 45.500 dolardan bir dönüş yaşanmış olsa da şu anda piyasada ciddi bir belirsizlik hakim ve bu sebeple de bazı isimler BTC’nin Eylül 2021’den bu yana ilk kez 40.000 doların altına gerileme tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını düşünüyor.

Bunlara ek olarak her ne kadar bazı analistler artan kurumsal talep sebebiyle Bitcoin’in 100.000 dolara ulaşacağını ifade etse de uzman isimlerin pek çoğu şu an için tahminler konusunda sessiz kalıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) İçin Kritik Veriler! Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?

Sonraki Haber

Reltime PoA Protokolü ve Merkezsiz Bankacılık Hizmeti 2022’nin 2. Çeyreğinde Hazır

İlgili Haberler