Bitcoin (BTC) İçin Kritik Veriler! Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?

Fatih Uçar

En büyük kripto para birimi gün içinde 47.000 doları zorlarken şimdi 46.000 doların altına sarktı. Peki Bitcoin neden düşüyor? Bugün yaşanan düşüşün detayları ve önemli verileri tek tek ele alıyoruz. Kripto para piyasalarının hacimsiz ancak negatif günlerine hoşgeldiniz, işte detaylar.

Bitcoin (BTC) İçin Kritik Veriler

Bitcoin aylık RSI, yeni ‘aşırı satım’ sinyalinde Eylül 2020’den bu yana en düşük bölgeye indi. “Gizli bir yükseliş ayrışması” ortaya çıkmaya başladığında, beklenti, birinci çeyrek içinde yükseliştir. Önemli bir Bitcoin (BTC) metriği, Mart 2020 piyasa çöküşünden sonraki aylardan bu yana en düşük seviyelerine ulaştı.

5 Ocak’ta popüler analistlerin belirttiği gibi, Bitcoin’in göreceli güç endeksi (RSI) aylık zaman dilimlerinde bir “gizli yükseliş sapması” oluşturdu. Eğer beklenen olursa hold yapan kripto para yatırımcıları ciddi kazançlar yakalayabilir.

BTC/USD’de yön eksikliğinden kaynaklanan negatif havanın ortasında, bir dizi zincir üstü göstergenin uzun süredir daha yüksek fiyat seviyelerine işaret ettiği bir süredir konuşuluyor.

Popüler analist Matthew Hyland, Mayıs madenci ayaklanmasından sonra Bitcoin’in yaz düzeltmesine atıfta bulunarak, “Bitcoin aylık RSI şu anda Mayıs-Temmuz 2021 düzeltmesinden daha düşük” dedi.

O dönem BTC/USD’yi 30.000 dolara ve aylık RSI’yi yaklaşık 60’a gönderirken, şimdi fiyat daha yüksek, ancak RSI daha düşük.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Öncelikle moralleri bozmadan TechDev’in görüşlerine de göz atalım. Popüler analist şunları söyledi.

“Bitcoin tarihinde bulabildiğim sadece bir başka gizli aylık boğa dalışı oldu. Bakalım bunu doğrulayacak mı?”

RSI, geleneksel olarak, bir varlığın belirli bir fiyat noktasında ne kadar fazla alındığını veya aşırı satıldığını belirlemek için kullanılır ve özellikle son aylarda Bitcoin’e iyi hizmet etmiştir. Örneğin, Ekim ayı ortasında RSI 68’deydi, TechDev bu seviyenin hala Bitcoin’in uzun vadeli fiyat zirvelerine ulaştığı noktadan çok uzak olduğunu kaydetti.

Bitcoin neden düşüyor? Evet bu soru bugünlerde fazlasıyla soruluyor. Özelikle bugün akşam saatlerinde fiyat 45.500 seviyesine kadar gevşedi. Fiyatın düşüşünü bugün için ana sebebi açıklanacak olan FED Tutanaklarıdır. Aralık ayında gelen kararların detaylarını içerecek olan bu tutanaklar üyelerin görüşleri hakkında yatırımcılara fikir verecek. Açıklamaların dışında önemli detayları içerebilecek olan bu tutanaklar 22:00’da paylaşılacak.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Vitalik Buterin, ETH 2.0 Gecikme Söylemlerine Yanıt Verdi

Sonraki Haber

Bitcoin’de Serbest Düşüş: BTC Fiyatı Neden Düşüyor?

İlgili Haberler