Bitcoin (BTC) 20 Mayıs’ta Bu Seviyeye Düşebilir!

Fatih Uçar

Yazı hazırlandığı sırada 30.000 doların üzerinde bulunan Bitcoin kritik gelişme öncesinde bu seviyenin altına düşebilir. Küresel ölçekte piyasaları etkileyen gelişmeler kripto paraların da negatif performans göstermesine sebep oluyor. Peki yatırımcıları neler bekliyor?

Bitcoin (BTC)

Bitcoin 30.000 dolar seviyesinin üzerinde alıcı buluyor ancak 20 Mayıs’ta sona erecek olan 640 milyon dolarlık BTC opsiyonu fiyatın son zamanlardaki en düşük seviyeleri ziyaret etmesine neden olabilir. Son dokuz gün içinde, Bitcoin (BTC)’in günlük kapanış fiyatı 28.700 dolar ile 31.300 dolar arasında dar bir aralıkta dalgalandı. Daha önce piyasa değerine göre üçüncü en büyük stablecoin olan TerraUSD‘nin 2 Mayıs’taki çöküşü, yatırımcı güvenini olumsuz etkiledi ve Bitcoin’in fiyat toparlanmasının yolu, Nasdaq’ın %4,7 düşüşünden sonra zor görünüyor.

ABD’nin önde gelen perakendecilerinin üç aylık verileri hayal kırıklığına sebep oluyor. Resesyon kapıda mı? Powell, büyümenin yavaşlamasına izin vererek faizleri artırmaya devam edeceğiz dedi. Peki ya daha kötüsü olursa? Bu durumda kripto paraları daha zor günler bekleyebilir. 18 Mayıs’ta Target (TG) hisseleri %25 düşerken, Walmart (WMT) hisseleri iki gün içinde %17 düştü. Ekonomik yavaşlama ihtimali, S&P 500 Endeksini tüm zamanların en yüksek seviyesinden %20’lik bir daralma ile ayı piyasası bölgesinin sınırına getirdi.

Bitcoin Yorumları

Coinglass’a göre, 15 ve 18 Mayıs arasındaki türev borsalarında toplam tasfiyeler 457 milyon dolara ulaştı. 20 Mayıs opsiyonunun sona ermesi için açık faiz 640 milyon dolar, ancak boğalar aşırı iyimser olduğu için gerçek rakam çok daha düşük olacak. Bitcoin‘in 32.000 doların altındaki son düşüşü alıcıları şaşırttı ve 20 Mayıs için çağrı (satın alma) seçeneklerinin yalnızca %20’si bu fiyat seviyesinin altına yerleştirildi.

0,66 çağrı-satış oranı, 255 milyon dolarlık çağrı (satın alma) seçeneklerine karşı 385 milyon dolarlık satım (sat) açık pozisyonunun baskınlığını yansıtıyor. Bununla birlikte, Bitcoin 30.000 dolara yakın durduğundan, çoğu put (sat) bahislerinin değersiz hale gelmesi ve ayıların avantajını azaltması muhtemeldir.

Bitcoin’in fiyatı 20 Mayıs 05:00’de 29.000 doların üzerinde kalırsa, bu satım (sat) seçeneklerinden yalnızca 160 milyon dolar değerinde olacak. Bu fark, BTC’nin vade sonunda bu seviyenin üzerinde işlem görmesi durumunda Bitcoin’i 30.000 dolardan satma hakkının değersiz olması nedeniyle oluşur.

Bitcoin boğalarının 15 ve 18 Mayıs arasında tasfiye edilen kaldıraçlı long pozisyonlarda 457 milyon dolar olduğu göz önüne alındığında, fiyatı yükseltmek için daha az marja sahip olmaları gerekir. Bu nedenle, ayılar 20 Mayıs opsiyonlarının sona ermesinden önce BTC‘yi 29.000 doların altına çekmeye çalışacak.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’deki Son Düşüş Satın Alma Fırsatına Mı Dönüyor?

Sonraki Haber

Ethereum İçin Vitalik Buterin Tarih Verdi!

İlgili Haberler