Bitcoin’de Kritik Metrik: NUPL Göstergesi ve Fiyat Tahminleri

Bitcoin Haber

Bitcoin (BTC) fiyatı, 2 Ekim tarihindeki 28.580 dolarlık zirveden bu yana düzeltme yaşıyor. Ayılar, bu süre zarfında BTC’nin fiyatını 26.500 dolara kadar düşürdü. Bu durumda, Bitcoin’de ne beklemeliyiz? Zincir içi net gerçekleşmemiş kar/zarar (NUPL) göstergesi, gündemdeki metrik. Korku ve iyimserlik arasındaki bu döngü, Bitcoin’in fiyat düzeltmelerine rağmen korku bölgesine dönmeye devam ediyor.

Bitcoin risk endeksi, şu anda en düşük seviyelerinde. Peki, bu endeks kripto para piyasasını iyimserlik bölgesinde tutabilecek ve yeni bir boğa piyasası başlatabilecek mi? NUPL, göreceli gerçekleşmemiş kar ile göreceli gerçekleşmemiş zarar arasındaki farkı hesaplayan bir ölçüttür. Bitcoin’in NUPL metriği, mevcut konum itibariyle 0,26 seviyesinde sarı, oldukça nötr bir iyimserlik alanında bulunuyor.

NUPL’nin 2023’ün başlarından bu yana bulunduğu en yüksek seviye olan iyimserlik alanı, Bitcoin için önemli bir durum. Ocak ayının ortasında, gösterge en düşük kapitülasyon seviyesinde konsolide olurken, kripto para piyasası hızla toparlandı ve iyimser bir duruma geldi. Ancak, daha derin bir düzeltme ve 20.000 dolarlık bölgenin test edilme ihtimali, NUPL’yi korku bölgesine sürükleyebilir.

Kısa vadeli Bitcoin sahipleri (STH) için NUPL, yeni yatırımcıların hala kapitülasyon yaşadığını gösteriyor. Ağustos ortasından bu yana, kısa vadeli yatırımcılar sürekli kapitülasyon yaşadılar. Ancak gösterge yeşile döndü ve bu, STH kar/zarar momentumunda bir sıçrama olabileceğine işaret ediyor.

Sonuç olarak, analistler derin bir düzeltmeden önceki son kar alımı veya gücün geri dönüşü olabileceğini belirtiyorlar. Ancak, makro piyasa bağlamında ikinci senaryonun daha olası olduğu görüşündeler.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Analisti: Bitcoin’in Değeri 100.000 Dolar Olacak

Sonraki Haber

Solana’nın Potansiyeli Hafife Alınıyor: Büyük Getiriler Mümkün

İlgili Haberler