Makro Göstergeler Bitcoin’in Ayı Piyasasında Olduğunu Mu Gösteriyor?

İlayda Peker

Bitcoin her ne kadar hafta boyunca gösterdiği düşü eğiliminden sonra bugün toparlanma eğilimi içinde olsa da bazı analistler ayıların hala kontrolde olduğunu ve düşüş olasılığının göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getiriyor.

Bitcoin Destek Noktaları

BTC, dün 8.600 doların altına düşmesinden bu yana biraz toparlandı. Tradingview.com’a göre varlık 8,800 dolarlık bölgeye geri döndü ve bu da destek seviyesinin üzerinde kalmayı başardığını gösteriyor.

Öte yandan analistlere göre Bitcoin’in bu düzeltmede dibe vurduğunu gösteren hiçbir gösterge yok. Bu nedenle fiyatlarda daha fazla düşüş olması muhtemel. Bir sonraki destek seviyesi 8.300 dolar civarında ve bu da önemli bir nokta… Çünkü eğer Bitcoin bu noktadaki destek seviyesini kaybederse tüm altcoin’ler iki aydır elde ettikleri bütün kazancı kaybedebilirler.

Bunun yanında şu anda hala toplam kripto para piyasası değerinin yılbaşına oranla %32 daha yüksek olduğu göz önüne alındığında geri çekilmelerin normal olduğu anlaşılıyor. Sorun ise geri çekilmelerin devam ettiği noktada başlıyor…

Ayılar Kontrolde Olabilir Mi?

Bazı analistler 2017 sonundan bu yana hala ayıların kontrolde olabileceğini öne sürüyor. Bir analist grafikleri birkaç yıl önceye götürdü ve Bitcoin’in her ralli ile daha yüksek seviyelere ulaştığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

Neden hiç kimse her ralli ile son 2 yıldır sürekli olarak bir makro seviyesinde nasıl daha yüksek seviyelere ulaştığımızdan bahsetmiyor?

Bu grafikler göz önüne alındığında iki yıldan uzun bir süredir BTC’nin Aralık 2017 ortasında gördüğü 20.000 dolarlık yüksekliğe yakın bir yere ulaşma girişimi olmadı. Geçen yılki ralli 14.000 doların biraz altında kaldı ve bu yılki ralli, geri çekilme başlamadan önce 10.500 dolar seviyesinde kaldı.

Analistlere göre eğer boğalar gerçek anlamda kontrolü ele alamaz ve fiyatı destek seviyelerinin üzerinde tutmayı başaramazsa bir yıl sürecek bir düşüş eğilimi başlayabilir…

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Küçük İşletmeler İçin Blockchain Avantajları Masaya Yatırılacak

Sonraki Haber

OKEx ve Bitfinex DDos Saldırısına Uğradı

İlgili Haberler