Bitcoin’de Korkutan Tablo: BTC Yükselişe Ne Zaman Geçebilir?

İlayda Peker

Bitcoin fiyatı FED’in faiz artırımı haberlerinden sonra 40.000 dolara dokunduktan sonra düşüşe geçti ve son 24 saatte %8 değer kaybetti. Analistler ise bu düşüşün tehlikeli olduğunu ifade ediyor.

Son 25 Yılda Sadece İki Kez

5 Mayıs’ta Wall Street ticaret seansında hisse senetleri ile paralel şekilde ilerleyen Bitcoin, önce 40.000 dolar seviyelerine dokundu ve ardından 35.000 dolar seviyelerine geriledi. Dolayısıyla hem hisse senetleri hem Bitcoin FED’in faiz artırımından sonra yükseldi ve hemen akabinde gözle görülür bir şekilde geriledi. S&P 500 günü %3,5, Nasdaq 100 ise %5 düşüşle tamamladı.

Öte yandan Sundial Capital Research’ün kurucusu Jason Goepfert, bu tür bir olaylar zincirinin son çeyrek yüzyılda yalnızca iki kez gerçekleştiğini belirtti: 2008 Küresel Mali Krizi ve Mart 2020 COVID Krizi.

“Bazı Ciddi Sinyaller Var”

Piyasanın popüler analistlerinden olan Michael Van de Poppe yaptığı açıklamalarda, bu durum bir teslimiyet gibi göründüğünü ya da en azından bazı ciddi sinyaller alındığını dile getirdi.

Analist ayrıca düşüş sırasında BTC/USD üzerinde Aralık ayının başından bu yana en yüksek hacimli 4 saatlik mumu ürettiğini dile getirdi. Buna ek olarak hacim, bir teslim olma durumunda takip edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri olarak görülüyor.

Bunlara ek olarak grafiklere göre Bitcoin, diğer piyasalara göre nispeten daha hızlı bir toparlanma yaşamış gibi görünüyor. Ancak yine de BTC’de artış ve fiyatın yazının yayına hazırlandığı sırada 36.200 dolar seviyelerinde işlem görüyor olması, kripto paranın kayıplar tam olarak geri aldığını göstermiyor.

Öte yandan Bitcoin’de yaşanan likidasyonlarda bu düşüş sırasında bir rekor kırılmadı. Ocak ayında fiyatın 32.000 dolara ulaştığı dönemde likidasyonların çok daha fazla olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca analistler Bitcoin’de dönem dönem yükselişler yaşansa da bir süre ana trendin düşüş yönünde olacağını ve hacimli bir geri çekilme öncesinde de piyasanın trendinin değişmeyeceği konusunda yatırımcıları uyarıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralar Neden Düştü? Altcoinler Yükselecek Mi?

Sonraki Haber

Borsa Listelemeleri Bu Kripto Paraya Rekor Getirdi!

İlgili Haberler