Bitcoin’de Kan Kaybı: BTC’de Son Durum Ne?

İlayda Peker

Pazartesi günü bir düşüş, ardından Salı günü bir toparlanma ve hemen sonrasında yeni bir düşüş ile lider kripto para birimi Bitcoin volatil hamlelerini sürdürüyor. İşin ilginç yanı ise Bitcoin teknoloji hisseleri ile birlikte hareket ediyor ve bu durum bazı endişelerin oluşmasına sebep oluyor.

Bitcoin’de Son Durum

Bitcoin fiyatı son 24 saat içinde yaklaşık olarak yüzde 4 değer kaybetti ve yazının kaleme alındığı an itibari ile 38.900 dolar bandında işlem görüyor. BTC 37.700 dolar seviyelerine kadar geriledikten sonra toparlandı ancak fiyatın hala 40.000 dolar altında olması belirsizliklerin artmasına sebep oluyor.

Bunlara ek olarak teknoloji hisselerindeki düşüşlerin Bitcoin’e de sirayet etmiş olması dikkatleri çekiyor. Kripto para bu sene teknoloji hisseleri ile sıkı bir şekilde birlikte hareket ediyor. Bloomberg verilerine göre, BTC ve ABD teknoloji hisseleri arasındaki korelasyon Nisan ayının başlarında rekor seviyeye ulaştı.

Yapılan açıklamalara göre BTC’nin enflasyon ve para politikası gibi makro faktörlere duyarlılığı, hisse senetleri ile daha uyumlu davranmasını sağlıyor. Ancak bu durum, Bitcoin’in güvenli liman statüsünü zedeliyor olabilir. Ancak yine de grafiklere bakıldığında BTC’nin bu yıl içinde teknoloji hisselerinden nispeten daha iyi performans sergilediğini görüyoruz.

Yapılan açıklamalara Nasdaq’ın son düşüşü, büyük teknoloji şirketlerinden gelen kayıp korkularından kaynaklandı. Ayrıca Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması da her ne kadar anlık bir yukarı yönlü hamle getirse de şirket hisselerinin satılabileceği korkusu başka bir düşüşü tetikledi.

Toplu Tasfiyeler Geldi

Tüm kripto piyasası da büyük teknoloji hisselerine paralel olarak düşüyor gibi görünüyor. Piyasadaki son kayıplar, son 24 saatte kapatılan long pozisyonlarda 290 milyon doları gördü ve bunun iki haftanın en yüksek seviyesi olduğu ifade ediliyor.

BTC, tasfiye edilen pozisyonlarda 109 milyon dolar görürken, Ethereum tasfiyeleri 88 milyon dolar oldu. Coinglass verilerinden elde edilen bilgilere göre, kripto piyasalarının Pazartesi günü sıçradığı göz önüne alındığında, birçok tüccar daha fazla kazanç için pozisyon aldı. Tüm tasfiyelerin %86’sı long pozisyonlardı.


Total
16
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Grayscale Yakında Dogecoin Müjdesini Verebilir Mi?

Sonraki Haber

İlk 10 Kriptonun En Çok Kaybedeni DOGE Oldu!

İlgili Haberler