Bitcoin’de İki Zıt Senaryo: BTC Fiyatı Hangi Yöne Gidecek?

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) fiyatı, Kara Perşembe’den bu yana 4. çeyrekte tamamen parabolik hale gelen ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılmasını sağlayan güçlü bir yükseliş trendinde bulunuyor. Ancak bazı analistlere göre lider kripto para birimi aylardır süren parabolik eğrinin bozulabileceği bir noktada bulunuyor. Bu noktada yükseliş trendinin bitip bitmediği ya da sadece yeni bir yükseliş öncesinde soluklanma mı olacağı büyük önem taşıyor.

2020 ve Bitcoin

Bitcoin fiyatı, 2020 zirvesinin ve aynı zamanda tüm zamanlar rekorunun yaklaşık olarak 1.000 dolar altında seyrediyor. Her ne kadar zirve seviyeden bir düşüş yaşanmış olsa da destek seviyelerine şu an için bağlı kaldığı görülüyor.

Bunların yanı sıra piyasa değerine göre lider konumda yer alan kripto para birimi, bazı kişiler için yılın gözde yatırımı olarak değerlendiriliyor. Çünkü 2020 yılı oldukça zor bir yıldı ve bu zor yıl doları da etkiledi. Dolayısıyla insanlar bir güvenli liman arayışında Bitcoin’i tercih etti.

Parabolik Yükseliş

Piyasanın bazı popüler isimleri son grafikler değerlendirildiğinde, Bitcoin’de yaşanan her düşüşün büyük bir satın alma baskısı ile desteklendiğini ve bu sayede BTC’nin parabolik bir ilerleme kaydettiğini ifade ediyor. Bu süreç içinde BTC’nin parabolik eğriyi hiç kırmaması sebebiyle yakın zamanda ciddi bir kırılma yaşanabileceği ifade ediliyor.

Bitcoin Yükseliş Trendi

Aslında biraz da bakış açısına bağlı olarak Bitcoin son yükseliş trendinin iki farklı başlangıç noktası bulunuyor: Bazı isimler yükselişin Aralık 2019’da başladığını düşünüyor, bazı isimler ise ara Perşembe’den sonra yükseliş trendinin ortaya çıktığını savunuyor. Ancak Kara Perşembe olayının bir anormallik olduğu düşünüldüğünde genel kanı Aralık 2019’da yükseliş trendinin başladığı yönünde.

Bu grafikleri değerlendiren analistlere göre Bitcoin’e parabolik eğride yaşanacak kırılma iki şeye sebep olabilir: Ya uzun süreli bir düşüş trendi başlar ya da bu kırılma farklı bir yükseliş trendini tetikler.

Tarihsel verilere bakıldığında ise her iki durumun da zaman zaman gerçekleşmiş olduğu görülüyor. Dolayısıyla tarihsel veriler parabolik kırılmalar ile ilgili net veri sağlamıyor. Örneğin; 2016’da parabolik eğri kırılmadan sonra devam ederken, 2019’da bozuldu ve birkaç aylık düşüş yaşanması ile sonuçlandı.

Bu sebeple 2021 yılının nasıl başladığı oldukça önemli ve 2020 yılının nasıl kapandığı oldukça önemli. Bu yüzden şimdilik Bitcoin fiyat hareketlerini takipte kalacağız ve önümüzdeki günlerde nasıl grafiklerin oluşacağını izleyeceğiz.


Total
22
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple Ortağından XRP Davası Sonrası Sert Açıklamalar!

Sonraki Haber

Marsın Ekonomisi Kripto Paralarla Şekillenecek!

İlgili Haberler