Bitcoin’de HODL Yatırımcılarının Yüzdesi Artıyor!

İlayda Peker

Lider kripto para biriminin uzun vadeli yatırımcıları olarak bildiğimizi HODL’lar, yatırım oranlarını ikiye katlıyor gibi görünüyor. Bu noktada yapılan açıklamalara göre bir yıl ya da daha uzun süredir BTC’lerini elinde tutan yatırımcıların yüzdesi artarken kısa vadeli yatırımcıların giderek azaldığı görülüyor.

HODL’lar Satış Yapmıyor

Analitik firması IntoTheBlock’un araştırma başkanı Lucas Outumuro tarafından yürütülen bir analize göre, son piyasa düşüşü, “ayı piyasasında olmadığımızı iddia etmeyi giderek daha zor hale getirdi”.

Outumuro, önemli göstergelerin önceki ayı piyasalarında olduğundan daha az düştüğünü belirtti ve Bitcoin gibi popüler kripto para birimleri için %80 düşüşlerin geçmişte kaldığını, çünkü BTC gibi kriptoların olgunlaştığını ve bunun sonucunda daha geniş benimsenme oranlarının ortaya çıktığını ifade etti.

Örnek olarak analist, Amazon’un dot-com balonu sırasındaki %95’lik düşüşe ve sonrasında benimsenme arttığı için mali kriz sırasındaki %65’lik daha az düşüşe işaret etti. Analist, bunun yerleşik kripto varlıklar için geçerli olabileceğini, ancak daha yenileri için geçerli olmadığını kaydetti.

Bunlara ek olarak rapor, kripto için talebin yüksek bir kısmının spekülasyondan geldiğini ve bu nedenle “ayı piyasalarında alım satım duyarlılığı azaldıkça işlem ücretlerinin ciddi şekilde düşmesinin normal olduğunu” ekliyor. Ücretler daha yüksek seviyelerde kaldığından, bu “daha katı talep olduğunu gösteriyor”.

Analist şunları ekledi:

Bitcoin, Mayıs 2018’deki 130 bin dolara kıyasla Mayıs 2022’de günlük işlemde ortalama 500 bin doların üzerinde seyrediyor. Ethereum ve diğer kripto varlıklar, on-chain aktivitede önceki ayı piyasalarına göre daha az belirgin düşüşlerin aynı modelini yansıtıyor.

Piyasada Son Durum

Kripto para birimleri Terra olayından sonra düşüş yaşadı ve lider kripto para birimi 29.000 dolar ile 32.000 dolar aralığında sıkışmış durumda. Bununla birlikte altcoin’lerde de sıkışmaların olduğu görülüyor ve her ne kadar yukarı ve aşağı yönlü hamleler gelse de henüz sıkışıklık kırılabilmiş değil.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Teknik Analiz: ETH’da Önemli Seviyeler!

Sonraki Haber

LUNC Alınır Mı? Terra Çöküşünden Sonra Güncel Durum!

İlgili Haberler