Bitcoin’de Hala Ayı Piyasasında Mıyız? Veriler BTC İçin Ne Diyor?

İlayda Peker

Bitcoin ağındaki on-chain etkinliklere göre her ne kadar ABD ve AB’li yatırımcılar bir alım baskısı oluşturmaya çalışsa da Asya merkezli satış yapan kişilerin henüz önüne geçemedikleri ve dolayısıyla piyasada ayıların üstünlüğünün devam ettiğini gösteriyor.

Bitcoin On-Chain Veriler

Blockchain analitik firması Glassnode’un Bitcoin (BTC) ağının haftalık faaliyeti hakkındaki son raporu, piyasa değerine göre en büyük kripto fiyatının 37.680 ila 42.312 dolar arasında sıkıştığını gösteriyor. Ancak, 22 Mart’ta BTC fiyatında ani bir artış gördü ve bu da fiyatları iki haftanın en yüksek seviyesine çıkardı.

Genel olarak, Glassnode’un haftalık incelemesine göre ağ kanıtlanabilir bir durgunluk içinde ve konuyla ilgili olarak, “Bitcoin ağ kullanımı ve zincir içi aktivite, toparlanmasına rağmen sıkı bir şekilde ayı piyasası bölgesinde kalmaya devam ediyor.” sözleri kullanılıyor.

Öte yandan araştırma, ortalama BTC yatırımcısının davranışlarında coğrafyalarına göre belirgin bir fark olduğu sonucuna varıyor. Özellikle, ABD ve AB merkezli yatırımcılar alıcı olma eğilimindeyken, Asyalı yatırımcılar satıcı olma eğiliminde. Bu eğilim, her iki tarafın da yoğun alım yaptığı geçen Kasım ayı dışında Mart 2020’den bu yana tutarlı şekilde ilerliyor.

Glassnode araştırmacısı ve rapor yazarı “Checkmate” özellikle, ABD ve AB yatırımcılarının son iki yıl için 2020’nin sonları ile 2021’in başları arasında yoğun alımlarla genel teklif desteği sunduklarına dikkat çekti.

Asya’dan Satış Baskısı Mı Var?

Buna karşılık Glassnode, Asya pazarlarının 2021’in ilk ve üçüncü çeyreği boyunca genel olarak daha düşük satın alma desteği sunduğunu ve şu anda ağır satış baskısı yarattığını bildirdi.

Bunlara ek olarak birkaç zincir üstü ölçüm, bir ayı piyasasının devam ettiğini gösteriyor. Yeni varlıkların veya mevcut cüzdanlarla ilişkili olmayan yeni cüzdanların sayısı 2021’in ortasından bu yana kademeli olarak artıyor. Bu, Ocak 2018’den 2020’nin ilk yarısına kadar benzer şekilde oluşan bir ayı piyasası modeli olarak nitelendiriliyor. Şu anda Bitcoin ağında her gün yaklaşık 110.000 yeni varlık oluşturuluyor.

Yapılan açıklamalara göre ayı piyasasında, yeni varlık büyümesi yavaş ve istikrarlı bir şekilde artar. Yükseliş dönemlerinde, yeni varlık büyümesi, Ocak 2018 ve Ocak 2021’de olduğu gibi büyük artışlar yaşar.Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ne Kadar Ethereum (ETH) Yakıldı?

Sonraki Haber

ApeCoin (APE) Furyası: ETH Balinaları Hücum Ediyor!

İlgili Haberler