Bitcoin’de (BTC) Kırılım Noktasında Mıyız? Yön Nereye Gidecek?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi son iki gündür önemli bir seviye olarak görülen 44.000 doların üzerinde kalmak için büyük bir çaba sarf ediyor gibi görünüyor. Yazının kaleme alındığı an itibari ile BTC 44.071 dolardan işlem görüyor.

Destek ve Direnç Seviyeleri

Bitcoin geçtiğimiz saatlerde 43.700 dolara kadar geriledikten sonra bu seviyeyi destek olarak kullandı ve yeniden 44.000 dolar seviyelerine yükseldi. Son grafiklere bakıldığında Bitcoin’de volatilitenin bir miktar azaldığını ve konsolidasyon olduğunu görüyoruz.

Bu noktada analistler Bitcoin’in kısa bir aralıkta sıkıştığını ve bu sebeple aşağı ya da yukarı yönlü sert bir hareketin gelebileceğini ifade ediyor. Buna ek olarak 3 aylık grafikleri değerlendiren bir analist şu anda BTC satmak için hiçbir sebep olmadığını ifade ediyor. Yine de hisse senedi fiyatları üzerinde oluşabilecek bir satış baskısının korkusunun hissedildiğini de belirtmek gerekiyor.

Bunlara ek olarak analistler, BTC’nin 32.950 dolar için dip oluşturduğunu ve sonrasında gelen yükseliş hamlesinin iyiye işaret olduğunu ifade ediyor. Bugün bulunduğumuz noktada ise yaratılan FUD’un geçersiz olabileceği düşünülüyor.

Geçen Yılki Toparlanma Tekrarlanabilir

Analistlere göre alış ve satış baskısını tahmin etmek için tasarlanmış bir metrik olan denge hacmi, popüler eğitim kaynağı IncomeSharks’ın geçen yıl Bitcoin fiyatının 30.000 dolardan gerçekleşen toparlanmayı tekrar edebileceğini gösteriyor.

Bu noktada analistlere göre şu anda her ne kadar piyasanın kurumlar tarafından yönlendirildiği düşünülse de Bitcoin satın almak için bekleyen çok fazla sayıda bireysel yatırımcı da var. Eğer 33.000 dolar seviyelerinde yatırım yapan kişiler ve balinalar eğer elindeki Bitcoin’leri satmazlarsa 100.000 doları gördüğümüzde yatırımlarını 3 kata çıkarmış olacak.

Ancak tüm bunlara ek olarak düşüşlerden sonra Bitcoin’e olan ilginin azaldığı da ifade ediliyor. Google Trends verilerine göre kullanıcıların BTC ilgisi gözle görülür bir düşüş yaşıyor.Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

PlanB, Yeni Bitcoin Hedefini Açıkladı ve Şaşırtmadı!

Sonraki Haber

JP Morgan’ın Önemli Metaverse Raporu ve Hamlesi

İlgili Haberler