Bitcoin İle İlgili Yanlış Bilinen Bir Olgu: BTC Çok Pahalı!

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra şu anda eski rekor seviye olan 20.000 doların üzerinde işlem görüyor. BTC yüksek fiyatlarda işlem görürken BTC’nin en küçük birimi kabul edilen satoshi (sat) ile ilgili yeni bir tartışma konusu var gibi görünüyor.

Çünkü ortaya çıkan bilgilere göre şu anda Bitcoin’e yatırım yapan yeni kişi sayısı artıyor ve BTC’nin çok pahalı olduğu ve bölünemeyeceği düşüncesi insanlarda yer ediyor gibi görünüyor.

Bitcoin Çok Mu Pahalı?

Bitcoin çok pahalı olduğu, tek bir Bitcoin almak gerektiği gibi yanlış bir düşünce ve Bitcoin’in bölünüp bölünemeyeceği konuları BTC’deki fiyat artışı ile birlikte tekrar gündeme gelmiş gibi görünüyor.

Piyasanın popüler analistlerinden Willy Woo, Bitcoin’in en küçük parçası olan satoshi’nin daha anlaşılabilir olması ve insanlar tarafından fark edilmesi için bir çağrıda bulundu. Woo bu çağrıyı listeleme sitesi CoinGecko’ya yaptı ve halka açık bir şekilde paylaştı.

Woo konuyla ilgili çağrısında CoinGecko’dan BTC’nin en küçük parçasını platformda listelemelerini ve bunun fark edilmesini sağlamalarını istedi ve “Haydi bir trend başlatalım” sözlerini kullandı.

Aslında Woo bu çağrısı ile Magic Internet Money podcast sunucusu Brad Mills’in, Bitcoin’in potansiyel bir yatırımcı tarafından satın alınamayacak kadar pahalı olduğu yönündeki açıklamasına yanıt verdi.

Satoshi Nedir?

Satoshi’ler, Bitcoin‘in en küçük orijinal alt birimidir ve sekiz ondalık basamağa kadar bölünebilir. Mevcut fiyatlarla bu, 0,02 sent değerinde tek bir satoshi yapar. Dolayısıyla 1 dolar 43 sat değerinde bulunuyor.

Bunun yanı sıra yapılan bazı açıklamalara göre 1 satoshi’nin 1 sent’e eşit olabilmesi için, 1 Bitcoin’in çok büyük değere ulaşması gerekiyor. Woo, bunun gerçekleşmesi için Bitcoin’in ABD’nin M2 para arzı sınırına meydan okuması gerekeceğini söyledi ve Bitcoin 1 milyon dolara ulaşırsa bu durumun gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Bu açıklamalara bakıldığında aslında 23.000 dolarlık BTC fiyatı şu an için mütevazi bir fiyat.

Daha Küçük Bölümler de Var

Ayrıca, Lightning Network’te bulunan ve “milisat” olarak adlandırılan birimlerin de satoshi’den küçük olduğu ifade ediliyor ve Woo, ihtiyaç duyulduğunda bunların da kullanılabileceğini belirtti. Lightning, Bitcoin ölçeklendirmesi için en yaygın kabul gören seçenek olmaya devam ediyor ve kullanıcı deneyimindeki ilerlemeler, henüz yeni Bitcoin yatırımı yapanların gelecekte neredeyse hiç ücret ödemeden küçük ödemeler göndermesine izin verecek.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin /USD Teknik Analizi 18/12/2020

Sonraki Haber

Beklenen Oldu: ABD Cüzdanlarla İlgili Adım Attı, Kripto Fiyatları Etkilenir Mi?

İlgili Haberler