Bitcoin’de (BTC) 2017 Yılından Sonra İlk Defa Bu Seviyeler Görüldü

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) fiyatı son zamanlarda oldukça iyi bir fiyat performansı sergiliyor ve budurum Bitcoin’in piyasa hakimiyetini de pozitif yönde etkiliyor. CoinMarketCap verilerine göre, Bitcoin piyasa hakimiyeti 1 Haziran’dan bu yana ilk kez yüzde 65’i aştı. Buna ek olarak Bitcoin piyasa değeri de 17 Aralık 2017’den sonra ilk kez 300 milyar doları aştı.

Bitcoin’in Pozitif Fiyat Hareketleri

Merkezi olmayan finansın (DeFi) gelişmesi, yaz sonunda Bitcoin’in piyasa payına önemli bir zarar verdi. Bitcoin hakimiyeti, 17 Ağustos’ta bir grup DeFi token’ının çok büyük kazançlar elde etmesi ile düşüş gösterdi.

Bu eğilim, Ethereum ve yeni ortaya çıkan DeFi ekonomisinin tüm dikkatleri üzerine çekmesi sayesinde Ağustos ayı boyunca ve Eylül ayının ilk bölümünde devam etti. Örneğin; 14 Eylül’de Yearn.finance (YFI) tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 43.910 dolara yakın işlem yaparken Bitcoin’in piyasa payı Haziran 2019’dan bu yana en düşük seviyesi olan yüzde 56.67’ye düştü.

Birçok isim bu noktadan sonra işlerin daha da kötüye gideceğini ve işlerin 2017 yılındaki ICO patlamasına benzeyeceğini ifade etmişti. Yani Bitcoin’de ve altcoin’lerde çok büyük düşüşler bekleniyordu.

Ama işler sanıldığı gibi ilerlemedi ve son olarak PayPal’ın kripto para adımı atması ile Bitcoin’in ralli fitili ateşlenmiş oldu. Yazının yayına hazırlandığı sırada 16.274 dolardan işlem gören lider kripto para birimi, birkaç hafta içinde 10.000 dolardan 16.490 dolara kadar yükseldi.

Altcoin Sezonu

Bitcoin ilk olarak 11 Kasım’da 16.000 doları geçmeyi denedi ancak bu noktada birkaç kez reddetme ile karşılaştı. Ama dünkü deneme sonuç verdi ve BTC şu anda 16.000 doların üzerinde işlem yapıyor.

Genel kripto para piyasası değerlendirildiğinde ise Bitcoin’in şu anda ilk onda yer alan kriptolar içinde yükseliş grafiği sergileyen tek kripto olduğu görülüyor. Her ne kadar düşüşler çok büyük olmasa da altcoin’lerin, BTC yükseliş hareketi ile gerilediği görülüyor.

Bu aşamada en çok merak edilen konulardan biri, altcoin sezonunun ne zaman başlayacağı. Ancak çoğu analist öncelikle BTC’nin rallisinin gerçekleşeceğini ve ardından altcoin’lerin yükselişe geçeceğini düşünüyor. Bu süreç içinde de altcoin’lerde gözle görülür geri çekilmeler yaşanabilir ve yatırımcılar bu düşüşleri bir satın alma fırsatı olarak değerlendirebilir.


Total
34
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Deniyor: 16.000 $ Üzeri Tam Olarak Ne Zaman Görülecek?

Sonraki Haber

Ünlü İsim Bitcoin’in Artışının Ne Kadar Devam Edeceğini Açıkladı

İlgili Haberler