Bitcoin’de Bir Likidite Krizi Oluşabilir: 43.000 Dolar Yeniden Test Edilebilir!

İlayda Peker

En son verilere göre, borsalarda bulunan Bitcoin (BTC) miktarı şimdiye kadarki en düşük seviyelerine ulaşmak üzere. On-chain analitik platformu CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju’nun belirttiği gibi, borsa rezervleri en son Mayıs başında görülen tüm zamanların en düşük seviyelerine geri döndü.

Satış Yönlü Likidite Krizi Oluşur Mu?

Rapordaki son rakamlar Perşembe gününe ait ve bu rakamlara göre, büyük borsalarda 2.399 milyon BTC mevcut. Mayıs ayında en düşük seviyeler görüldüğünde borsalarda 2.390 adet BTC vardı.

Bu noktada Bitcoin yatırımcılarının Mayıs ayı ortasındaki fiyat artışı sırasında ortaya çıkan ve yatırım odaklı zihniyete net bir dönüşe işaret eden mevduat trendini tersine çevirdiği ifade edilebilir. Dolayısıyla Ki bu konuyla ilgili yaptığı yorumlarda, “Bitcoin’de başka bir satış yönlü likidite krizi görmeyi umuyoruz” sözlerini kullandı.

Aslında “arz sıkışıklığı” olarak da adlandırılabilecek olan kriz, bu haftaki hareketler ile de pekiştirilmiş görünüyor. Sadece bireysel yatırımcılar değil aynı zamanda türev platformlarındaki yatırımcılar da bu hafta BTC’de büyük geri çekilmeler gördü ve genel BTC arzı daha az volatil hale geldi.

Eski Yatırımcılar Varlıklarına Dokunmuyor

On-chain analitik firması Glassnode’dan gelen veriler Cuma günü, en son bir ile iki yıl önce hareket eden arz bölümünün üç yılın en düşük seviyesine ulaştığını doğruladı. Dolayısıyla BTC’yi en son Eylül 2019 ile Eylül 2020 arasında bir adrese taşıyanların varlıklarına dokunmadıkları ortaya çıktı.

Bitcoin’de 43.000 Dolar Çok Önemli

Piyasanın popüler isimlerinden Michaël van de Poppe yaptığı bir açıklamada kripto para birimlerinin bir ayı piyasasına girdiği ile ilgili iddiaların doğru olmadığını dile getirdi. Ancak oluşan tablolar geri BTC’de türbülansın bir süre daha devam edebileceği ve 43.000 doların çok önemli olduğu da dile getiriliyor.

Lider kripto para birimi yazının kaleme alındığı an itibari ile 45.100 dolar bandında işlem görüyor. Van de Poppe’a göre yukarı yönlü olarak BTC’nin önündeki önemli seviyeler sırasıyla; 45.700 dolar, 46.700 dolar, 47.500 dolar ve 50.000 dolar. 50.000 doların yukarı yönlü kırılımı ise bir boğa koşusunda olduğumuzu doğrulama potansiyeline sahip.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

El Salvador’dan Sonra Bu Ülkede Bitcoin (BTC) Kullanıma Açılabilir!

Sonraki Haber

Solana (SOL), Ripple’ı (XRP) Geçti: Sırada Ethereum (ETH) Mu Var?

İlgili Haberler