Bitcoin Yükselişte, Altın İse Yatırımcıları Hayal Kırıklığına Uğratıyor

Bitcoin Haber

Dünya çapında en büyük kripto para birimi Bitcoin, 2023’ün dördüncü çeyreğine güçlü bir yükselişle girdi. Bitcoin’in fiyatı, günün ilk saatlerinde yüzde 4’ün üzerinde bir artışla 28 bin doları aştı. Bu yükseliş, Bitcoin’in 200 günlük hareketli ortalamasını aşarak güçlü bir kırılma gerçekleştirdiği ve bir sonraki hedefin 31 bin dolar olduğu bir döneme denk geldi. Bu süre zarfında, altın fiyatları son iki ayın en düşük seviyesine düştü.

Global finans piyasalarındaki risklere rağmen, altın, yatırımcılar için “güvenli liman” olmaktan ziyade, yatırımcıların kaçındığı bir yatırım aracı haline geldi. Altın fiyatları, ABD’deki faiz artış endişeleri nedeniyle son on ayın en yüksek seviyesine çıkan DXY’nin etkisiyle düşmeye devam etti.

Son gelişmeler, Bitcoin’in altına karşı güvenli bir liman olarak ortaya çıktığını gösteriyor. Bitcoin, son on yılda istikrarlı bir şekilde altını yakaladı. Bitcoin’in fiyatının son on yılda altına karşı 16 kata kadar arttığı görülüyor.

Ancak, altının piyasa değeri hala 13 trilyon dolar iken, Bitcoin’in piyasa değeri 500 milyar dolar civarında. Bu nedenle, Bitcoin’in altını geçmesi için bir Bitcoin’in fiyatının 700 bin doların üzerine çıkması gerekiyor.

Bir başka önemli nokta ise, akıllı paranın altından Bitcoin’e geçmesinin ne kadar süreceği. 2023, Bitcoin için şimdiye kadarki en iyi yıllardan biri olmuştur. Uzman analist ecoinometrics, Bitcoin’in 2023 performansını son on yılın en az düşüş yaşanan yılı olarak nitelendirdi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase, Singapur’da Lisans Aldı ve Ülke Özelinde Ürünler Geliştirecek

Sonraki Haber

Eski SoftBank Yöneticisi Naheta’nın Yeni Stablecoin Projesi: BAE Merkezli DRAM

İlgili Haberler