Bitcoin Yükseldi: Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

Bitcoin Haber

Duyarlılık verileri, Bitcoin fiyatının Kasım ayının en düşük seviyelerinden 30 Ocak’ta 23.960 $’a kadar yükselme eğiliminin tecrübeli yatırımcılar tarafından belirlendiğini ortaya koyuyor.

Bitcoin Yatırımcıları Açgözlü Değil

Korku ve Açgözlülük Endeksine göre, BTC fiyatlarının Ocak ayının en yüksek seviyelerine %40 oranında yükselmesi, kripto paranın patlama ve çöküş döngüsündeki diğer dönemlerden farklıdır. BTC, FTX durumunun ardından Kasım ayının en düşük seviyelerinden dibe doğru yükseldiğinde, Korku ve Açgözlülük Endeksi maksimum “55” seviyesine çıkmıştı.

Bu hala “Açgözlülük” olsa da, yatırımcılar arasında olası bir Kaybetme Korkusuna (FOMO) işaret ediyor, ancak 2018-2019 döngüsüne kıyasla bastırılmış durumda.

Duyarlılık endeksinin aylar ve yıllar boyunca BTC fiyatlarıyla üst üste bindirilmesiyle, spot seviyelere yükselişe ihtiyatla ve hatta risk yönetimi seviyeleriyle yaklaşıldığı açıktır.

Korku, 2018’in sonlarında fiyatlar 4.000 $’ın altına düştüğünde piyasayı sardı. Ancak, 2019’da Bitcoin’in yarılanmasından önce fiyatlar dönmeye başladığında, yatırımcılar sürüler halinde ikiye katlanarak endeks değerini “21 “den “69 “a, yani Açgözlülük bölgesine zorladı.

Küçük bir geri çekilmeden sonra bile endeksin değeri 2018’in son çeyreği ve 2019’un ilk yarısı boyunca sürekli olarak “60” seviyesinin üzerinde seyrederek yatırımcıların genel güvenine işaret etti.

Duyarlılık ve Bitcoin Korelasyonu

BTC’nin fiyat hareketinin büyük bir kısmı, piyasa katılımcılarının mevcut piyasa koşullarını nasıl algıladığına göre şekilleniyor. Hype, talebi tetikleyebilir ve milyarlarca dolar Bitcoin’e akarken ana dalgalanmayı tetikleyebilir. Kripto alanı yenidir ve hala düzenleyici bir çerçeveye ihtiyaç duymaktadır.

Kripto düzenlemeleri her alanda geliştirilmekte ve iyileştirilmektedir. Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler) dahil olmak üzere karmaşık ürünler aylar öncesinden onaylanabilir. Bunların onaylanıp onaylanmayacağı, fiyat manipülasyonunu önlemeye yönelik izleme araçlarının mevcudiyetine bağlıdır.

Eski Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, Bitcoin’in spot fiyatını takip eden bir ETF‘nin piyasaya sürülmesini reddetme nedenlerinden biri olarak yeterli izleme araçlarının bulunmamasını gösterdi.

Yatırımcılar Bitcoin’in Kasım ayı ayılarından sıyrılarak köşeyi döndüğünden emin. Bununla birlikte, genel ekonominin durumu ve enflasyon okumaları göz önüne alındığında, BTC ve kripto fiyatları güvencesiz bir konumda kalmaya devam ediyor.

Makroekonomik faktörlerin ötesinde, BTC fiyatlarındaki artış, kripto para borsalarına yatırılan stablecoinlerin azalmasından kaynaklanıyor. Geçmiş veriler, stablecoin ihracı ile BTC fiyatları arasında doğrudan bir korelasyon olduğunu göstermektedir.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Hackerlar Cream Finance’ten 3,26 Milyon $ Üzerinde Ethereum Transfer Etti

Sonraki Haber

Aptos (APT) Fiyat Yükselişi: Riske Değer mi?

İlgili Haberler