Bitcoin Yönü Yukarı Çevirdi: Yükselişin Devamı İçin Hangi Seviyeler Kritik?

İlayda Peker

Kripto para piyasasında düşüşle geçen günlerin ardından nihayet lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ilk hamleyi yaptı ve altcoin’ler de bu sayede yukarı yönlü fiyat hareketleri sergilemeye başladı. Peki, bu yükseliş devam edecek mi yoksa artışlar beraberinde bir düşüşü daha getirecek mi?

Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum

Bitcoin fiyatı 4 Aralık’ta 42.000 dolarlık seviyelere hızlı bir düşüş yaptıktan sonra dün toparlanmaya başladı. Bitcoin fiyatındaki toparlanmanın arkasında, Çin’in Evergrande olayının piyasadaki etkisini azaltmak için piyasaya dolar süreceği açıklamalarının olduğunu ifade edebiliriz.

Yazının kaleme alındığı an itibari ile 50.900 dolar üzerinde seyreden Bitcoin fiyatı, 51.400 dolar üzerine kadar yükseldi. Mevcut seviyelerde ise BTC’nin son 24 saat içinde yaklaşık olarak %5 değer kazandığı görülüyor.

Bitcoin toparlanması altcoin’lerde de etkisini gösterdi ve piyasada yaklaşık olarak %10’luk bir artış oldu. Piyasa değeri bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) son 24 saat içinde %7,5 artarken, Binance Coin (BNB) %5, Solana (SOL) %7,7, Cardano (ADA) %9,5, Ripple (XRP) %6,6 ve Polkadot (DOT) %8 artış yaşadı.

Uzmanların Beklentileri

Piyasada şu anda her ne kadar yukarı yönlü hamleler görülse de analistlere göre Bitcoin öncelikle 51.000 doları destek bölgesine çevirmeli ve arından 53.000 doları destek olarak onaylamalı. Çünkü analistler özellikle 52.000 dolar ile 53.000 dolar bandında bir satış gelebileceğini düşünüyor. Eğer 53.000 dolar kırılırsa yeniden artış trendinin başladığından söz edilebilir.

Ancak bahsi geçen seviyelerde bir satış baskısı oluşur ve baskı fiyatı yeniden 50.000 doların altına çekerse BTC fiyatı bir kez daha düşüş hamleleri yapabilir ve bu da altcoin fiyatlarının da baskılanmasına yol açabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralarlar Bağışa Yoğun İlgi! Yardım Kurumları Hızla Benimsiyor!

Sonraki Haber

Nadir Görülen Bu Metrik Bitcoin Fiyat Hareketi İçin Hangi Yönü İşaret Etti?

İlgili Haberler