Bitcoin Yine En Başta: BTC, Yıl Başından Bu Yana Yakaladığı İvme İle Lider!

İlayda Peker

Bitcoin‘in yatırım getirisi, yılın başından bu yana altın, gümüş ve Wall Street’in S&P 500, Nasdaq, Apple, Facebook, Tesla ve diğer endekslerinden daha iyi performans gösterdi. Bitcoin 2021 yılı başından bu yana yaklaşık olarak %90 artış yaşadı.

2021 Yılı ve Bitcoin

Lider kripto para birimi 2021’e yaklaşık olarak 28.900 dolardan başladı ve Nisan ayında 64.900 dolar ile kendi rekorunu kırarak ciddi bir artış yakaladı. Nisan ayını takip eden aylarda ise Elon Musk’ın açıklamalarından ve Çin FUD’sinden kaynaklanan durumlar sebebiyle piyasada düşüşler yaşandı.

Temmuz ayında 30.000 doların altına düştükten sonra BTC, yeniden bir yükseliş grafiği başlattı ve fiyatını ikiye katlayarak 56.000 doların üzerine yükseldi. Daha spesifik olarak lider kripto para birimi yıl başından bu yana yaklaşık olarak %90’lık bir artışa imza atmış oldu.

Bitcoin’in 2021 yılı bitmeden 100.000doları göreceği konusunda spekülasyonlar devam ederken kripto para biriminin geleneksel finans alanındaki diğer varlıklardan çok daha iyi performans sergilediği rahatlıkla ifade edilebilir.

S&P 500 ve Nasdaq Geride Kaldı

ABD borsalarında listelenen en büyük 500 şirketin performansını izleyen tartışmasız en popüler borsa endeksi olan S&P 500 de aslında 2021’de oldukça iyi bir performans sergiledi. Yıla 3.700’den başlayan endeks, Eylül başında 4.520 ile rekor kırdı. Dolayısıyla S&P 500 on ayda yaklaşık olarak %18 artış yaşadı.

Buna ek olarak Nasdaq Bileşik endeksi de yılın başından bu yana yaklaşık olarak %15’lik artış kaydederek S&P 500’ün biraz altında kaldı.  Dow Jones Industrial Average de yıl başından bu yana benzer bir artış yaşadı.

Bitcoin, Altın ve Gümüş

Altın, gümüş ve Bitcoin’in performansları da sıkça karşılaştırılıyor. Bitcoin’de yaşanan %90’lık artışın karşısında değerli metal altının yıl başından bu yana %7 ve gümüşün %17 düşüş yaşadığı görülüyor.

Dolayısıyla şu anda dünyada en popüler olan iki değerli metalin performansı 2021 yılında Bitcoin’in yanına bile yaklaşamadı. Bu nedenle, Anthony Scaramucci, Steve Wozniak ve Michael Saylor gibi birçok önde gelen isim Bitcoin’i değerli metallerden daha iyi bir değer saklama aracı olarak değerlendiriyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

McKinsey’nin Raporundan Dikkat Çeken CBDC ve Stablecoin Açıklamaları

Sonraki Haber

Kripto Para Benimsenme Oranları ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın Yorumları

İlgili Haberler