Bitcoin Yatırımı Yapan Şirket Bir Haftada %15 Kazandı

Bitcoin Yatırımı Yapan Şirket Bir Haftada %15 Kazandı

11 Ağustos’ta bir ilk gerçekleşti ve halka açık bir şirket ilk defa Bitcoin yatırımı yaptı. Dünyanın en büyük halka açık ticari istihbarat şirketi MicroStrategy, bir hafta önce yaptığı açıklama ile deyim yerindeyse gündeme oturdu. Şirket, Bitcoin yatırımı yaptığını açıklamakla kalmadı, Bitcoin’i (BTC) rezerv para birimi olarak kabul ettiğini de belirtti.

MicroStrategy’nin Hamlesi Kazandırdı

Bitcoin’i nakitten daha değerli bulduklarını dile getiren MicroStrategy, 21.454 adet Bitcoin satın aldı. Bu satın almanın açıklanmasının ardından konuşan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in hem nakitten hem de altın gibi değerli metallerden çok daha iyi olduğunu düşündüklerini ve bu sebeple BTC’yi tercih ettiklerini dile getirdi.

Bitcoin’de yaşanan fiyat artışları göz önünde bulundurulduğunda MicroStrategy doğru bir adım atmış gibi görünüyor. Morgan Creek Digital’in kurucusu olan Anthony Pompilano’nun Twitter’dan yaptığı açıklamalara göre, MicroStrategy hisseleri Bitcoin yatırımı yaptıklarını açıklamalarından bir hafta sonra %15 artış gösterdi.

Pompliano konuyla ilgili açıklamalarında, “MicroStrategy Inc., NASDAQ’da listelenen halka açık bir şirkettir. Değerlemesi: 1,39 milyar dolar, 2019 geliri: 486 milyon dolar, çalışan sayısı: 2.396. Şirket hissesi bugün 143,84 dolardan kapandı ve bu rakam, bir hafta önce 250 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı yaptıklarını açıkladıkları zamandan %15 daha yüksek.” ifadelerini kullandı.

Dolayısıyla Bitcoin yatırımı sonrasında hem MicroStrategy hisselerinde artışlar yaşandı hem de BTC’de görülen fiyat yükselişi ile şirket de karlı çıkmış oldu.

Kurumsal Yatırımlar

Görünüşe göre kurumsal yatırımların oranı arttıkça Bitcoin fiyatında da artışlar görülüyor. Bununla birlikte Bitcoin fiyatının yükselişini fark eden hem kurumsal hem bireysel yatırımcıların Bitcoin’e yöneldiği de görülüyor. Dolayısıyla fiyat ve artan yatırımın bir döngü içinde birbirlerini tetiklediği ifade edilebilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.