Bitcoin Volatilitesinin Düşmesi Fiyatı Nasıl Etkileyecek?

Bitcoin Volatilitesinin Düşmesi Fiyatı Nasıl Etkileyecek?

Son birkaç haftadır Bitcoin piyasasında oldukça düşük bir volatilite gözlemleniyor. Blockroots’un kurucusu Josh Rager’ın paylaştığı bir grafiğe göre, son sekiz haftadır Bitcoin yaklaşık olarak %15’lik bir fiyat aralığında sıkıştı. Her ne kadar geleneksel piyasalar için olağan bir durum olsa da yüksek volatilitesi ile bilinen Bitcoin için bu anormal bir durum.

Bitcoin Volatilitesi

Mart ayında Bitcoin belki de tarihindeki en kötü günlerinden birini yaşadı ve fiyat çok kısa süre içinde %50 oranında düşerek 3.800 dolara geriledi. Dolayısıyla volatilitede de çok büyük bir artış görüldü. Ancak bu büyük fiyat hareketinden sonra hem fiyat hem volatilite oldukça durağan zamanlar geçiriyor.

Öte yandan bir analistin paylaştığı ve tarihsel olarak iki yıllık volatiliteyi gösteren bir grafiğe göre, bu stabil tablo yakında bozulacak gibi görünüyor. Verilere göre, Bitcoin’in volatilitesi 2019 Mart/Nisan ayından bu yana görülmeyen en düşük seviyede bulunuyor.

2019 yılında Bitcoin 4 ay boyunda 4.000 dolar seviyesinde işlem yaptıktan sonra volatilitede büyük bir artış olmuş bu hamle fiyatı 14.000 dolara kadar yükseltmişti. Dolayısıyla analistlere göre Bitcoin’in volatilitesinin bu kadar düşük olması önümüzdeki günlerde çok büyük bir hareket yapacağını işareti olabilir.

Farklı Görüşler

Piyasada beklenen büyük hamle bir yana, bu hamlenin hangi yöne doğru gerçekleşeceği daha büyük bir önem arz ediyor. Düşük volatilitenin bir yükseliş işareti olduğunu öne sürenler olduğu gibi bunun büyük bir çöküşle sonlanabileceğini iddia eden analistler de var.

Bununla birlikte Bloomberg analisti  Mike McGlone, Bitcoin’deki volatilite düşüşünün yalnızca fiyat için değil benimsenme için de iyi bir şey olduğunu ifade ediyor. Bununla birlikte Bitcoin’in benimsenmesinin fiyatı da arttırması beklendiği için volatilitenin düşük olması gerçekten iyi bir durum olabilir.

Ancak piyasadaki isimlere göre bu düşük volatilite uzun sürmeyecek.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.