Volatilite Bitcoin İçin Yeni Bir Şey Değil, Korkmaya Gerek Yok

İlayda Peker

CMT Digital işlem ve iş geliştirme yöneticisi Brad Koeppen‘e göre, küresel koronavirüs korkuları ve volatil ana akım piyasalar arasında Bitcoin (BTC) işlemleri büyük ölçüde aynı kaldı. 31 Mart’ta Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarında Koeppen, “Bitcoin işlemleri sanıldığı kadar farklı değildi. BTC geleneksel piyasalarda satıldığı için volatilite ve hacimler artış gösterdi. Ancak yüksek volatilite Bitcoin’de yeni bir şey değil.” ifadelerini kullandı.

Koeppen ayrıca, 11 ve 13 Mart arasında Bitcoin’in büyük düşüşü sırasında borsalarda görülen sorunlara da değindi ve bunun da kripto alanında “yeni bir şey” olmadığına dikkat çekti.

Bitcoin ve Geleneksel Piyasalar

Bitcoin’in Mart ayında yaşadığı büyük düşüş sırasında geleneksel piyasalarda da ciddi kayıplar yaşandı ve bu iki düşüşün aynı döneme gelmesi iki piyasanın korale bir şekilde hareket ettiği yönünde yorumlar yapılmasına yol açtı.

Koeppen konuyla ilgili açıklamalarında, “Bitcoin’in bu kriz sırasında geleneksel piyasalarla uyumlu bir şekilde işlem görmesine şaşırmadım. Likidite öncelik haline geldi, bu yüzden insanlar Bitcoin de dahil olmak üzere tüm varlıklarını satıyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Koeppen açıklamalarına şunları da ekledi:

Bazen Bitcoin açık olan tek piyasa olduğundan, Bitcoin’de geleneksel piyasalardaki harekete denk gelmeyen birkaç hamle oldu. Ancak Bitcoin’in uzun vadede geleneksel piyasalarla düşük bir korelasyonu olmasını veya hiç korelasyonu olmamasını beklemiyorum.

Yaklaşan Bitcoin Yarılanması

Bitcoin’in Mayıs ayında bir yarılanma yaşaması bekleniyor. Bazı isimler için yarılanma olayı Bitcoin fiyatının artması için kesin bir işaret. Gerçekten de tarihsel olarak değerlendirildiğinde diğer iki yarılanma sonrasında da Bitcoin fiyatında adeta rekor fiyatlar görüldü.

Bununla birlikte geleneksel piyasa belirsizliği ile eşleşen mevcut küresel koronavirüs korkuları, gelecekteki gelişmeleri etkileyebilir.

Koeppen yarılanma ile ilgili, “Yarılanma, Bitcoin’in yaşam döngüsünde beklenen bir andır. Yarılanmaya kadar fiyat yönünde bir görüşüm yok, ancak piyasalarda aktivitenin artacağını düşünüyorum.” açıklamasını yapıyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Bir Dijital Altın Mı, Yoksa P2P Nakit Sistemi Mi?

Sonraki Haber

Yine Nisan Yine Piyasa Yemyeşil, Tarih Tekerrür Mü Ediyor? 

İlgili Haberler