Bitcoin Volatilitesindeki Büyük Artış BTC Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

İlayda Peker

ABD kripto borsası Kraken’ın yeni bir raporuna göre, Bitcoin 30.000 dolardan 42.000 dolara yükseldi ve Ocak ayında tekrar geri döndü, BTC’nin yıllık volatilitesi en son Nisan 2020’de görülen seviyelere yükseldi.

Bitcoin Fiyatı ve Volatilite

Ocak, Bitcoin için adeta bir roller coaster yolculuğuydu ve BTC, 29.000 dolarlık seviyeye gerilemeden önce 42.000 dolar ile yeni bir rekor kırdı. Bu da volatilite en son 10 ay önce görülen “Kara Perşembe” sonrasında yaşanan %100’ün üzerindeki volatiliteyi geride bıraktı.

2020 yılı Mart ayı başlarında Bitcoin fiyatında yaşanan büyük düşüşle volatilite %150’nin üzerine çıktı. Ama yine de piyasa değeri bakımından ilk 5 kripto para birimi içinde BTC’nin volatilitesi en düşük seviyede seyreden oran oldu. Polkadot (DOT) ayı %228 gibi yüksek bir oranla en yüksek volatilite ile kapatırken, onu %183 ile Cardano (ADA) ve %160 ile Ethereum (ETH) izledi.

Volatilite Azalması Fiyatı Yükseltir Mi?

Kraken ileriye baktığımızda, Bitcoin fiyatının Şubat ayında azalan volatilite ile yükseleceğini tahmin ediyor ve  Şubat ayının ilerleyen günlerinde volatilitenin düşmesi ile BTC’nin değer kazanacağını ifade ediyor.

Ancak herkes Bitcoin’in volatilitesinin düşmesinin BTC fiyatını arttıracağı konusunda hemfikir değil. Ünlü bir altın savunucusu olan Peter Schiff yaptığı son açıklamada her zaman olduğu gibi Bitcoin’i eleştirdi ve BTC’nin yükseliş momentumunun uzun süreli olmayacağını ifade etti. İlginç bir şekilde Schiff BTC yerine Dogecoin’in yükseleceğini düşündüğünü dile getirdi.

Dogecoin (DOGE) geçtiğimiz günlerde %1000 gibi büyük bir artış kaydederek adından söz ettirmişti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dünyanın En Değerli Pizzası Artık Yaklaşık Yarım Milyar Dolar Değerinde

Sonraki Haber

Popüler Analist, Şubat Ayında Bu Coin’lerde Büyük Artış Bekliyor

İlgili Haberler