Bitcoin (BTC) Volatilitesi Konusunda Karışık Görüşler Var

İlayda Peker

Bitcoin fiyat volatilitesi son zamanlarda spekülasyonlara konu oldu ve çoğu bu durumun ana akımın benimsenmesini engelleyebileceğini öne sürüyor. Goldman Sachs Group’tan Mossavar-Rahmani yaptığı açıklamalarla bu fikri daha da güçlendirdi ve önde gelen kripto paranın bu sebeple bir değişim aracı olarak kullanılamayacağına inanıyor.

Bitcoin Fiyat Volatilitesi

Goldman Sachs tüketici ve yatırım yönetimi bölümünün yatırım stratejisi grubuna başkanlık eden Rahmani, Çarşamba günü bir brifingde Bitcoin hakkında kapsamlı açıklamalar yaptı. Rahmani, Bitcoin volatilitesinin benimsenmesi için iyi bir işaret olmadığına inanıyor.

Ona göre, uzun vadeli volatilitesi olan bir varlık bir değişim aracı olarak düşünülemez. Yani Rahmani Bitcoin’in günlük alışverişlerde kullanılamayacağına inanıyor.

Ayrıca Rahmani, Bitcoin‘in artan popülaritesinin gelecekte bir değer deposu olabileceği anlamına gelmediğini de açıklıyor ve “Sırf herkesin bir fikir biriktirip konuşması onun bir değer deposu olduğu anlamına gelmez.” sözlerini kullanıyor.

Bunlara ek olarak Rahmani 2021’de kripto para biriminin değerindeki artışını, bireysel yatırımcıların teşvik ettiği GameStop Corp hisseleriyle de karşılaştırdı. Aslında Bitcoin yıla büyük bir başlangıç yaptı ve yüzde 100’den fazla yükseldi. Ocak ayı başında 42.000 dolar ile rekor kıran lider kripto para birimi daha sonra bir düzeltme yaptı ve son günlerde 37.000 dolar bandında işlem görüyor.

Bitcoin Volatilitesi En Büyük Eleştiri Noktası

Son on yılda Bitcoin’in devrim niteliğindeki doğasına rağmen eleştirmenler kripto paranın volatilitesinin bir değer deposu olarak benimsemede önemli bir engel olduğunu düşünüyor. Birleşik Krallık ve Yeni Zelanda da dahil olmak üzere dünya çapında birkaç düzenleyici kurum, yakın zamanda vatandaşları Bitcoin satın almanın tehlikeleri konusunda uyardı.

Ayrıca Avrupa Merkez Bankası konsey üyesi Gabriel Makhouf da geçtiğimiz günlerde Bitcoin yatırımcılarının BTC’nin volatil yapısı nedeniyle tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiğini belirtti.

Ancak bu noktada birçok kişinin de BTC’deki volatiletenin zaman içinde azalacağını ve volatilitenin BTC’nin getirdiği devrim niteliğindeki yeniliklerin yanında çok da önemli olmadığını düşündüğünü belirtmek gerekiyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum (ETH) İşlem Ücretlerinin Yükselmesi İyi Bir Haber Olabilir

Sonraki Haber

Çok Beklenen Altcoin Rallisi Sonunda Başladı Mı?

İlgili Haberler