Bitcoin, Volatil Bir Eğilim Gösteriyor: Kaiko 

Bitcoin Haber

Çarşamba günü 12:30 UTC’de ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Nisan ayı tüketici fiyat endeksini (TÜFE) açıklayacak. 

Verilerin Önemi 

FXStreet tarafından yayınlanan Reuters tahminlerine göre, manşet TÜFE enflasyon rakamının değişmeyerek %5’te kalması ve değişken gıda ve enerji bileşenini hariç tutan çekirdek rakamın, Mart ayındaki %5,6’lık artışın ardından %5,5 artması bekleniyor. 

Paris merkezli kripto veri sağlayıcısı Kaiko’da araştırma analisti olan Dessislava Aubert’e göre, Bitcoin (BTC) tarihsel olarak enflasyon verilerinden önceki ve sonraki altı saatlik pencerede gün içi oynaklığın arttığını gördü. 

Yukarıdaki grafikte mavi çizgi, mutlak saatlik fiyat getirisi ile ölçülen ay için ortalama saatlik oynaklığı göstermektedir. Turuncu çizgi, altı saatlik TÜFE penceresi içindeki oynaklığı temsil eder. 

Mavi çizgi son iki yılda istikrarlı bir şekilde azalmış, turuncu çizgi ise özellikle Nisan 2022’den bu yana kuzeye doğru eğilim göstermiştir. Turuncu daireler sürekli olarak mavi dairelerin üzerinde basılmıştır, bu da aylık enflasyon verilerinin piyasaya ekstra oynaklık enjekte etme eğiliminde olduğunun bir işaretidir. 

“Gün içi volatilite, özellikle de veri açıklamaları etrafında, ortalamanın üzerinde seyretmeye devam ediyor. ABD Merkez Bankası geçen hafta para politikasının verilere daha da bağımlı olacağını açıkça belirttiği için bu eğilim devam edecek” dedi. 

Bitcoin Fiyat Yorumları 

Başka bir deyişle, bitcoin bugün ilerleyen saatlerde yüksek fiyat türbülansı (her iki yönde de fiyat dalgalanmaları) görebilir. Piyasa değerine göre lider kripto para birimi şu anda 27.620 $ civarında yatay işlem görüyor. 

ABD Merkez Bankası (Fed) geçtiğimiz hafta faiz oranlarını 25 baz puan artırarak gösterge borçlanma maliyetlerini %5-%5,25 aralığına yükseltti. Politika açıklaması faiz artırım döngüsünde bir duraklama için kapıları açarken, Fed Başkanı Jerome Powell toplantı sonrası basın toplantısında verilere bağlı duruşu sürdürdü. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Yeni MemeCoin REKT ve PEPE Büyümesini ve 300x’i Aşabilir Mi? 

Sonraki Haber

DigiToads (TOADS) ve Polkadot (DOT) DeFi Yatırımcıları için Durumu Değiştirecek Mi? 

İlgili Haberler