Bitcoin ve Kriptoları Çok Sert Düzenlemeler Mi Bekliyor?

İlayda Peker

Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili düzenlemelerin yapılıp yapılmayacağı ve düzenlemelerin kripto para ekosistemini nasıl etkileyeceği uzun zamanlı bir tartışma konusunu oluşturuyor. Ancak Sheila Warren’a göre bu tartışmalar bir süre daha devam edecek.

Bitcoin ve Kripto Düzenlemeleri

Dünya Ekonomik Forumu’nun blok zinciri ve dijital varlıklar başkanı Sheila Warren, dramatik bir düzenleme sürecinin Bitcoin ve daha geniş kripto para birimi alanını beklediğini dile getirdi.

Warren konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Perşembe günü Bloomberg’e, “Bu alanı düzenlemeye yönelik bir dizi oldukça dramatik girişim göreceğiz. Bu alanlarda giderek daha fazla aktivite olduğu için, düzenleyicilerin devreye girmesi ve dahil olması için daha fazla talep sinyali var.” sözlerini kullandı.

Warren’ın yorumları, Coinbase hisselerini Nasdaq’da listeleyen ilk kripto para birimi borsası olduktan birkaç saat sonra geldi. Bu hamle ile Bitcoin’in 2021 yılı içindeki fiyat artışı birleştiğinde endüstri gözlemcileri, ikisinin korelasyonunun kripto para birimi alanına yeni bir meşruiyet kazandıracağını düşünüyor.

“İncelemeler Kaçınılmaz”

Warren, incelemenin kaçınılmaz olduğunu düşünüyor ve bunun yalnızca Bitcoin’in fiyatı daha da yükseldikçe artacağını öne sürüyor. Warren’a göre kripto para birimlerinde yaşanan fiyat artışları ve Coinbase’in hamlesi düzenleme konusunda bir doruk noktasının değil bir başlangıç noktasının oluşturuyor.

Öte yandan kripto para düzenlemesi konusunda devlet kurumlarından kaynaklanan durumlar, tüketicinin korunmasına odaklanma eğilimindedir.

Bununla birlikte düzenleme çağrıları, hükümetlerin kendi sınırları içinde para ihracı ve akışını kontrol etme doğal arzusuyla da motive edilmektedir. Kripto para biriminin serbest dönen, otonom doğası, geleneksel sistemlerin üstünlüğü için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Çoğu büyük ekonomi, zaten vergilendirme ve düzenleme yoluyla kriptonun etkisini absorbe etme sürecine giriyor veya rekabet etmek ve sonunda onu değiştirmek için merkez bankası dijital para birimleri inşa ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Meltem Demirörs Coinbase IPO’sunu Değerlendirdi: Bir Dönüm Noktası

Sonraki Haber

Chiliz Fiyat Analizi: CHZ Yukarı Yönlü Kırılmanın Eşiğinde Mi?

İlgili Haberler