Bitcoin ve Kripto Paralar İçin Önemli Tarihler

Bitcoin Haber

Önümüzdeki hafta bir kez daha Bitcoin ve kripto piyasası için yatırımcıların takip etmesi gereken önemli ekonomik veriler ve etkinlikler var. Geçtiğimiz hafta Bitcoin, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın FOMC basın toplantısı sırasında yaptığı şahin yorumlarla ralliyi silmesinden önce 28.921 $ ile yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Önemli Gelişmeler

Bu hafta, bazı önemli ekonomik verilere ek olarak, ABD bankacılık sistemi yine odak noktasında olacak. ABD ve Avrupa’daki bankacılık sektörü (Credit Suisse’in kurtarılmasından sonra) baskı altında kalmaya devam ediyor.

Fed geçen hafta ABD bankalarının bankacılık krizinin ardından 475 milyar dolar topladığını bildirdi. SVB’nin çöküşünden bu yana geçen iki hafta içinde küçük bankalardan da 500 milyar doların üzerinde para çekildi.

Özellikle küçük, bölgesel ABD bankaları zarar görmeye devam ederken, bankacılık krizinin kazananları büyük bankalar oldu. Wall Street Journal’a göre, yaklaşık 200 banka halen Silicon Valley Bank (SVB) ile aynı sorunlarla mücadele ediyor.

Bu arada hala bir çözüm bulunabilmiş değil. Geçen hafta Hazine Bakanı Yellen, ABD’nin tüm mevduatları desteklemeyi düşündüğünü söyledi. Bir gün sonra ise açıklamasını tersine çevirdi ve hükümetin artık bunu yapmayı düşünmediğini söyledi.

Bu bağlamda, Fed yetkililerinin bu hafta yapacağı çok sayıda konuşma ilginç olabilir ve yatırımcılar tarafından izlenmelidir. ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nin 28 Mart Salı günü FDIC’den Gruenberg, Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael S. Barr ve Hazine Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşüne ilişkin yapacağı oturuma özellikle dikkat edilmelidir.

Bitcoin’i Hareketlendirebilecek Ekonomik Veriler

Konferans Kurulu (CB) 28 Mart Salı günü TSİ 10:00’da Mart ayı ABD Tüketici Güveni rakamlarını açıklayacak. Şubat ayında 102,9 olarak gerçekleşen rakam, 108,5 olan beklentilerin oldukça altında ve üst üste ikinci ay düşüş gösterdi.

Mart ayı için piyasa uzmanları 101,0 seviyesine daha da düşmesini bekliyor. Tahmin aşılırsa, ABD Dolar Endeksi (DXY) muhtemelen önceki haftaki yukarı yönlü hareketini sürdürecek ve Bitcoin için bir rüzgar görevi görecektir. Öte yandan, daha da büyük bir düşüşün DXY’yi zayıflatması ve kriptoyu desteklemesi muhtemeldir.

30 Mart 2023 Perşembe günü, 2022 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin nihai ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) rakamı EST saat 8:30’da açıklanacak. Tahminler ekonomik büyümenin %2,7 olacağı yönünde.

Bu rakamın teyit edilmesi ya da daha da iyi olması halinde, ABD ekonomisinin dayanıklılığından söz edilebilir ve resesyon endişeleri hafifletilebilir. Hem geleneksel finans piyasalarında hem de Bitcoin piyasasında tepkinin olumlu olması muhtemeldir.

31 Mart Cuma günü TSİ 8:30’da Ekonomik Analiz Bürosu ABD’nin Şubat ayına ilişkin çekirdek PCE oranını açıklayacak. Jerome Powell tarafından tercih edilen enflasyon göstergesi olması nedeniyle bu veri noktasının tüm haftanın en önemlisi olması bekleniyor.

Tahminler bir önceki aya göre +%0,4’lük bir artış olacağı yönünde. Geçtiğimiz ay PCE fiyat endeksi +%0,6 ile piyasa tahminlerini aşmıştı. Bunun sonucunda finansal piyasalarda aşağı yönlü bir hareket yaşanmıştı. Ancak, çekirdek enflasyon oranının daha az artması halinde, Bitcoin fiyatının tepki olarak artması muhtemeldir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Silicon Valley Bank Alıcı Buldu, First Citizens Mevduat ve Kredileri Devraldı!

Sonraki Haber

Bankacılık Krizi Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

İlgili Haberler