Bitcoin’de FED Açıklamalarının Etkisi Devam Edecek Mi?

İlayda Peker

Bitcoin ve diğer riskli varlıklar, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell‘ın yorumlarından büyük ölçüde etkilenerek yatırımcıları da etkiledi.

FED Açıklamaları

Piyasa değerine göre en büyük dijital varlık olan Bitcoin (BTC) liderliğindeki küresel kripto para piyasası, para politikası değişikliklerinden etkilendi. Fed kısa bir süre önce, Aralık ayında faiz oranlarını yarım puan artırmayı bekleyebileceğimizi belirtti ve bu da kripto fiyatlarında bir artışa yol açtı.

Peki para politikaları Bitcoin ile nasıl alakalı hale geldi ve ileride dijital varlıkların fiyat hareketlerini nasıl etkileyecek?

Geçtiğimiz hafta kripto para piyasası dalgalı bir seyir izledi, ancak BTC ve çoğu altcoin Powell’ın konuşmasının ardından yeşilde kalmayı başardı. Bitcoin fiyatı %3’lük bir artışla 17.000$ seviyesinin üzerine çıktı.

BTC yazının yayına hazırlandığı sırada 17,318$’dan işlem görerek haftalık %6.79 kazanç elde etti. Powell’ın Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz oranlarını 75 baz puan daha artırmak yerine büyük olasılıkla 50 baz puan (bps) artıracağına dair güvercin açıklamalarının ardından, bu yatırımcılara biraz güven aşıladı.

Powell’ın enflasyon ve işsizlikle ilgili cesaret verici işaretleri BTC yükseliş fiyat momentumuna yardımcı oldu. BTC fiyatı, %3 artış gösteren S&P 500 ile birlikte yükseldi. Yüksek enflasyonu engellemek için 75 baz puan artıştan sonra Powell, 14 Aralık’taki bir sonraki toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artışı konusunda iyimser konuştu.

FED ve Bitcoin’e Etkisi

Kripto analistleri, bu döngüden sonra para politikasının Bitcoin için önemli hale geldiğini belirttiler. Shadow federal fon oranının 18 Aralık’taki zirvesi, ayı piyasasının dip seviyesini aşağı yukarı işaret etti. Özellikle, shadow federal fonlar Aralık 2021’de keskin bir şekilde yükseldiğinde, Bitcoin ayı piyasası başladı.

BTC fiyatının düzenleyici politikalarla gördüğü yüksek korelasyonun arkasındaki nedenlerden biri, Bitcoin’in son birkaç yılda yaygın olarak benimsenmesi olabilir. Buna ek olarak, vadeli işlem piyasalarının devreye girmesi ve makro düzeyde artan kurumsal ilgi ile aynı yardım piyasasının olgunlaştığı düşünülüyor.

Analist Benjamin Cowen yakın tarihli bir videoda, Fed’in faiz artırımlarına rağmen işsizlik oranının düşük kaldığına dikkat çekti. Tarihsel olarak, artışların ılımlı olması riskli varlıklar için iyi sonuçlar vermiştir.

Cowen, Fed fon oranlarının yılsonuna kadar %4-%5 aralığında kalması halinde BTC’nin yeni yıla bir miktar yükselişle girebileceğini öngörüyor. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, yatırımcılara piyasada harekete geçmeleri için ilham veren iyimser ABD istihdam raporu üzerine yükselebilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

El Salvador Başkanı’nında Bitcoin Bloomberg Raporuna Veryansın!

Sonraki Haber

Apecoin Staking Başladı: APE Coin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

İlgili Haberler