Bitcoin ve Ethereum Fiyatının Sert Düşüş Sebebi Belli Mi?

Bitcoin ve Ethereum Fiyatının Sert Düşüş Sebebi Belli Mi?

Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında görülen yatay grafik yerini bir hayli volatil bir sürece bıraktı ve süreç adının hakkını tam anlamıyla veriyor. Bitcoin ve Ethereum günlerdir ufak ufak yükselirken bugün yaşanan sert düşüş tam anlamıyla her şeyin her an değişebileceğini kanıtladı.

Bitcoin bugün sabah saatleri itibariyle 12.000 doların üstüne çıkarken Ethereum 420 doları zorladı. İki kripto paranın da iki yıllık rekorunu kırması aslında uzmanların sert bir düşüş beklemelerine yol açtı. Tahmin edileceği gibi bir anda çok sert bir düşüş geldi ve 1 dakika içerisinde bütün piyasa %8 değer kaybetti.

Bitcoin ve Ethereum Düşüşünün Sebebi Balinalar Mı?

Yaşanan bu sert düşüşün sebebi ise oldukça basit. Piyasada hiçbir olumsuz gelişme yokken %8’lik bir düşüşün yaşanması ve bunun bütün borsalarda alış pozisyonlarının arttığı bir ana gelmesi, balinalara işaret etmekte. Balinalar özellikle vadeli işlem yapan ve yüksek kaldıraç kullanan yatırımcıları “silkelemek”, herkesin yükseliş beklediği bir anda ani düşüş ile daha fazla kazanç elde etmek için böyle adımlar atabiliyorlar.

Bitcoin ve Ethereum vadelilerinde 1 milyar doların üzerinde likidasyon yaşanması ise durumu tüm çıplaklığı ile ortaya koyuyor. Yaşanan tasfiyeler ve sert düşüş sonrası  hem BTC hem de ETH eski seviyesine doğru ilerlemeye başladı ve yükselişin kaldığı yerden devam edeceği söylenebilir.

Bu düşüş, yeni başlayan Bitcoin rallisini engelleyemeyebilir ve uzmanlar yükselişin devam edeceğini düşünmekte.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.