Ünlü Yatırım Bankası Dördüncü Çeyrekte Toparlanma Bekliyor

Ünlü Yatırım Bankası Dördüncü Çeyrekte Toparlanma Bekliyor

Morgan Stanley’nin cesur küresel piyasa tahminleri Bitcoin’in 10.000 doları geçme olasılığı olduğunu ortaya koyuyor. Bir yatırım bankacılığı devi olan Morgan Stanley’deki ekonomistler, küresel ekonominin 2020’nin dördüncü çeyreğinde V şekilli bir toparlanma göstereceğini ifade ediyor. Chetan Ahya liderliğindeki tecrübeli isimler, küresel merkez bankalarının büyüme verileri ve politika konusunda son dönemde yaşanan artışlarla toparlanmanın yaşanacağını düşünüyor.

Öte yandan ekonomistler, küresel GSYİH’nın yıllık bazda yüzde 8,6 daralabileceğine dikkat çekerek yılın ilerleyen dönemlerinde ılımlı bir durgunluk olacağı tahmininde bulunuyor. Bununla birlikte ekonomi yeni bir genişleme döngüsünde ve fabrika üretiminin kilitlenme sonrası iyileşmesiyle GSYİH 2020’nin dördüncü çeyreğinde toparlanmaya başlayabilir.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin’in pandemi sonrasında makroekonomik katalizörlere yakınlığının arttığı bir gerçek. Bitcoin Mart ayındaki düşüşlerde geleneksel piyasalarla birlikte hareket etti ve çok ciddi geri çekilmeler yaşadı. Yatırımcılar panik havasıyla nakdin daha güvenli olduğunu düşündü ve elindeki varlıkları nakde çevirdi. Böylece hem geleneksel piyasalar hem kripto para piyasaları düşmüş oldu.

Ancak yapılan açıklamalara göre hükümetlerin ve merkez bankalarının müdahalesi piyasadaki baskıyı biraz azalttı. ABD Federal Rezerv, gösterge faiz oranlarını sıfıra yakın gönderdi ve açık uçlu tahvil alım programı başlattı. ABD Kongresi aynı zamanda 3 trilyon dolarlık bir teşvik paketi getirdi. Merkez bankaları Euro Bölgesi, Japonya, Avustralya ve Çin’de benzer önlemler aldı. Sonuçta küresel borsada önemli bir toparlanma oldu. Bitcoin de aynı şekilde iyi bir performans sergiledi.

Morgan Stanley’nin küresel piyasalarda beklediği toparlanma gerçekleşirse Bitcoin’in de benzer şekilde artışa geçeceği ifade ediliyor. Bununla birlikte günümüzdeki toparlanmaya bireysel yatırımcıların etkisi ile ulaşıldığı henüz kurumsal yatırımcıların kartlarını oynamadığı da ifade ediliyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.