Bitcoin ve Altcoin’lerde Yaşanan Düşüşün Sebebi Madenciler Mi?

İlayda Peker

Kripto para birimleri güne gözle görülür düşüşlerle başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 24 saatte %9’un üzerinde değer kaybederken Ethereum (ETH) %10’un üzerinde, Binance Coin (BNB) %12’nin üzerinde ve Cardano (ADA) %11’in üzerinde değer kaybetti. Peki, bu düşüşler madenciler ile ilgili olabilir mi?

“Madenciler 5.000 BTC Sattı”

Popüler analist William Clemente III Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, madencilerin geçen hafta 5.000’den fazla BTC sattığını dile getirdi. Bu da mevcut fiyatlarla yaklaşık 164 milyon dolar değerinde Bitcoin satıldığı anlamına geliyor.

Buna ek olarak kripto para yazarı Timothy Peterson, BTC fiyatının art arda 17 gün boyunca 200 günlük basit hareketli ortalamanın (SMA) altında kaldığını vurguladı. Peterson konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu ölçüm *her zaman* bir boğa koşusunun sonunu ve bir ayı piyasasının başlangıcını işaret etti.” sözlerini kullandı.

Altcoin’ler ve Bitcoin

Bitcoin’in yaşadığı düşüş yukarıda da belirttiğimiz gibi altcoin fiyatlarını daha fazla etkiledi. Zaten genellikle altcoin fiyatları düşüş ya da yükselişte BTC’den çok daha fazla tepki veriyor. Dolayısıyla bugün piyasada yaklaşık olarak %10’ların üzerinde düşüşlerin olduğu görülüyor.

Analistlere göre ise 32.000 dolar bandında destek seviyesi hala geçerli ve BTC’nin buradan toparlanma şansı var.

Buna ek olarak altcoin’lerin de benzer şekilde toparlanabilmesi için öncelikle piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan ETH’da bir yükseliş grafiğinin başlaması gerektiği düşünülüyor.

Öte yandan pek çok analist Haziran ayının bir yükseliş ayı olacağını ve özellikle altcoin’ler için büyük artışların görüleceğini ifade etmişti. Bu noktada henüz ayın başında olduğumuz ve bugünkü fiyat hareketlerinin çok önemli olduğu ifade ediliyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatında Büyük Düşüş: BTC Fiyatı Yaklaşık %10 Değer Kaybetti

Sonraki Haber

Analistler Uyarıyor: Bitcoin’deki Düşüş Kısa Vadenin Ötesine Geçebilir

İlgili Haberler