Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum: Yükseliş Devam Edecek Mi?

İlayda Peker

Uzun zamandır sıkışmış olan kripto para piyasası Bitcoin’in 20.000 doları geçmesi ve altcoin’lerde görülen yükselişler ile birlikte 5 Ekim 2022’den bu yana ilk kez geçtiğimiz saatlerde 1 trilyon dolar üzerine yükseldi.

Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yazının kaleme alındığı sırada 20.300 dolar üzerinde işlem görüyor ve bu da son 24 saat içinde %5’ten fazla artışa işaret ediyor. Bitcoin’in piyasa değerinin ise 388,2 milyar dolar üzerinde olduğu görülüyor.

Buna ek olarak Bitcoin son 24 saat içinde artış yaşayan tek kripto para birimi değil. Bitcoin’i takip eden altcoin’lerde de gözle görülür artışlar yaşandığı ifade edilebilir. Son 24 saat içinde piyasa değeri bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) %12 gibi bir artış yaşarken, Cardano (ADA) %12, Solana (SOL) %10 ve Dogecoin de (DOGE) %10 artış kaydetti. Dolayısıyla piyasa değeri bakımından ilk onda yer alan 4 kripto para biriminin %10 ve üzeri artış yaşadığı ifade edilebilir.

Bunların yanında son zamanlarda dikkat çeken Aptos (APT), Quant (QNT) ve Elrond (EGLD) gibi kripto para birimlerinin daha düşük bir performans sergiledikleri görülüyor. Son 24 saat içinde nispeten stabil kalan APT’nin yanında Coingecko verilerine göre QNT ve EGLD bir miktar düşüş yaşadı.

“Dikkatli Olun”

Analistler ise son 1 yılı değerlendirdiklerinde bu tip yükselişleri bir düşüşün takip ettiğini ve temkinli olunması gerektiğini dile getiriyor. Bunun yanında kısmen ABD doları (USD) endeksinin mini çöküşünün neden olduğu bu güçlü kripto para rallisi, bazı insanların kripto paralarda dip seviyelerin görüldüğü yorumlarını yapmasına sebep oldu.

Bunlara ek olarak aslında Rusya ile Ukrayna arasında devam eden ihtilafın daha da yüksek bir enflasyon tehdidi oluşturması nedeniyle ABD Merkez Bankası’nın muhtemelen 75 baz puanlık bir artış daha uygulayacağına inanılıyor. Bu sebeple analistler kripto para ekosisteminde bir düşüş daha yaşanabileceğini ifade ediyor.

Coincodex bu noktada önümüzdeki beş gün içinde Bitcoin yükselişinin devam edebileceğini ve 20.682 dolara ulaştıktan sonra düşüşe geçeceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte yaşanacak bir düşüşün BTC’yi 16.300 dolarlık seviyeler gönderebileceği de yapılan tahminler arasında yer alıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Apple’dan Yeni NFT Yönergesi: Hangi Özellik Kullanılamayacak?

Sonraki Haber

Kriptolarda Yeşil Tablo: BTC ve Altcoin’lerde Son Durum!

İlgili Haberler