Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum: Kriptolar Neden Yükseliyor?

İlayda Peker

Koronavirüs pandemisinin ilk etkilerinin görülmeye başladığında kripto para birimleri tüm piyasalar ile birlikte bir düşüş yaşamış ancak daha sonra hızlı bir toparlanma gördük. Benzer şekilde Rusya Ukrayna geriliminde de kripto para birimlerinin ilk tepkisi düşüş yönünde oldu. Güncel rakamlara bakıldığında ise piyasada yine gözle görülür bir toparlanma olduğu görülüyor.

Bitcoin ve Altcoin’ler

Lider kripto para birimi son birkaç gündür yükseliş eğilimi içinde bulunuyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 43.300 dolar üzerinde işlem gören Bitcoin, birkaç saat önce 44.200 dolara kadar yükseldi. Ayrıca Bitcoin’in son 24 saatte %12’nin üzerinde artış yaşamış olması da dikkatleri çekiyor.

Her zaman kripto para piyasasında gördüğümüz gibi Bitcoin’in yükselişi altcoin’lerin de gözünü yukarı dikmesini sağladı. Son 24 saat içinde altcoin’lerde %10’ların üzerinde artışlar görülürken toplam kripto para piyasası değeri de 1,9 trilyon dolara ulaştı.

Bu yükseliş sürecinde piyasa değeri bakımından ilk onda yer alan Terra (LUNA) %20’nin üzerinde artış ile dikkatleri çekiyor. Ayrıca piyasa değeri bakımından 10. en büyük kripto para konumunda bulunan Avalanche (AVAX) son 24 saat içinde yaklaşık olarak %15 yükselirken, Ethereum %10, Binance Coin (BNB) %12, Cardano (ADA) %8, Solana (SOL) %9 ve Ripple (XRP) %6’lık artışlar kaydetti.

Kripto Paralar Neden Yükseliyor?

Kripto para birimleri artık tüm dünyada benimsenme açısında büyük yol kat etmiş durumda. Bu da uluslararası bir durumdan diğer piyasalar gibi etkilendiklerini gösteriyor. Her ne kadar kriz anlarında kripto para birimleri ilk olarak düşüş yaşasa da daha sonra kişilerin varlıklarını korumak için deflasyonist varlık arayışına girmesi kripto para birimlerinde hızlı toparlanma ile sonuçlanıyor.

Dolayısıyla ilk başta panik ile satış yapan kişilerin daha sonra düşük seviyeleri bir satın alma fırsatı olarak değerlendirdikleri görülüyor. Yatırımcıların özellikle geleneksel para birimlerinde yaşanan düşüşlerden korunmak için kripto para birimlerini tercih ediyor olabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Ağındaki NFT’lerde Bir Kilometre Taşı Daha Geride Kaldı

Sonraki Haber

Bitcoin Güçleniyor, Fiat Para Birimleri Geride Kalıyor!

İlgili Haberler