Analist Bitcoin’de Fazla Açgözlü Olmayın Diyor, İşte Nedeni!

Bitcoin Haber

Bitcoin önemli bir trend değişikliği yaşadı; 2023’te piyasa duyarlılığı da değişti. Konsolidasyonun kırılmasından bu yana Bitcoin’in momentumu yukarı yöne kayarak ayı piyasasından potansiyel olarak yeni bir boğa piyasasının ilk aşamalarına geçiş yaptı.

Momentum Odaklı Bir Değişim

Aylık bir bültende, deneyimli quant yatırımcısı ve Hash Ribbon göstergesinin mucidi Charles Edwards, Bitcoin ile ilgili temel endüstri güncellemelerini, önemli eğilimleri ve teknik ve temel analizleri paylaşıyor.

Edwards’a göre, fiyatlar daha cazip hale geldikçe, piyasa, fiyatlar önemli ölçüde yükselene kadar satmayı düşünmeyen uzun vadeli sahiplerle doymuş hale geliyor.

Analiste göre, uzun vadeli sahipler kripto paranın değerinin farkındadır ve “fiyata duyarsızdır”; piyasa bu aşamaya ulaştığında, daha az marjinal satıcı olduğu için borsa/broker emir defterleri daha likit olmayan hale gelir. Fiyatlar gittikçe daha cazip hale geldikçe, piyasa, fiyatlar önemli ölçüde yükselene kadar artık satmayı düşünmeyen uzun vadeli sahiplerle doygun hale gelir.

Yukarıdaki grafikte Edwards, Bitcoin‘in giderek likit olmayan bir varlık haline geldiğine ve şu anda ağın %49’unu temsil eden uzun vadeli sahiplerin katlanarak arttığına dikkat çekiyor.

Edwards’a göre, likit olmayan bir emir defterine bir talep kokusu geldiğinde, değeri son derece düşük varlıklar kısa süreli bir şekilde yükselişe geçiyor. Bunun nedeni, piyasada çok az sayıda aktif satıcının olması; alıcıların satın alacak satıcısı yok. Bu durum, mevcut en yakın satıcılar emir verdikçe yükseliş momentumuyla sonuçlanır.

Charles Edwards tarafından kullanılan ve Capriole Investment’ın piyasadaki toplam kaldıraç ve konumlanma ölçüsü olan Piyasa Kaldıraç Oranı, Bitcoin’in fiyat keşif aşamasına girdiği 2021 ortalarında olduğu gibi Ocak 2023’te de neredeyse aynı modelin oluştuğunu gösteriyor. Analist şöyle yazmıştır:

Ocak 2023’te olduğu gibi 2021 ortasında da aynı uzun likidasyon, kapitülasyon ve kısa sıkışma yapısını gördük. Her ikisi de 9,5 hafta sürdü. Kriptoda biz buna “satış tarafı likidite krizi diyoruz.

Charles Edwards ve Capriole Investment’a göre bu aşama önemli bir dönüm noktası, “yeni bir rejimin başlangıcı”. Pozitif bir 2023 olması ve 2024’te daha önemli getirilerin gelmesi bekleniyor.

Bitcoin Ayı Piyasası Dibi Onaylandı mı?

Bitcoin’in Kârdaki Adres Yüzdesi metriği, bugüne kadar tipik bir ayı piyasasının en düşük seviyesi olan %50’den %70’e sıçramıştır. Tipik ayı piyasası modeli, uzun vadeli sahipler Bitcoin’lerinin değerinin düştüğünü gördükçe kârdaki adreslerde bir performans düşüşü göstermektedir:

Kârdaki adres yüzdesi %50-70 arasında önemli bir sıçrama göstermiştir; bu yapı genellikle bir miktar kâr elde edilmesini sağlarken aynı zamanda bir rejim değişikliğine de işaret etmektedir


Total
27
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ADA: Cardano’da Dağıtılan Akıllı Sözleşme Sayısı 5.000’i Aştı

Sonraki Haber

Bitcoin ve Altcoin’lerde Düşüş Geldi!

İlgili Haberler