Bitcoin ve Altcoin’ler: FED Açıklamalarından Sonra Gün Nasıl Başladı?

İlayda Peker

ABD Merkez Bankası konumundaki FED’in dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamalardan sonra kripto para birimlerinde bir satış baskısı oluştu. Kripto paralarda yaşanan düşüşlerden sonra toplam piyasa değerinin de 1,70 trilyon dolara gerilemiş olduğu görülüyor.

Kripto Paralarda Son Durum

Kripto para piyasasının toplam hacmi son 24 saat içinde yaklaşık olarak 116 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı. Dolayısıyla şu anda toplam kripto para piyasası hacminin 6 ayın en düşük seviyelerinde olduğu ifade edilebilir. 2022’nin başından bu yana ise yaklaşık olarak %26 değer kaybı görüldü.

Buna ek olarak dün 38.000 dolar üzerine kadar yükselen Bitcoin, yatırımcıların yüzünü güldürdü ancak FED açıklamaların sonrasında fiyatta yeniden bir geri çekilme yaşandı. Yazının kaleme alındığı an itibari ile 36.000 dolar sınırında işlem gören BTC son 24 saatte yaklaşık olarak %4 değer kaybetmiş oldu.

Bitcoin’in yanı sıra Ethereum’da da benzer bir düşüş yaşandı ve piyasa değeri bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH), 2.800 dolar sınırına kadar yükseldikten sonra yenide 2.400 doların altına geriledi. ETH son 24 saatte %3,5’in üzerinde geri çekilme yaşadı.

FED Açıklamaları

Kripto para piyasasındaki satışlar, ABD Merkez Bankası’nın son açıklamasının hemen sonrasında geldi. 26 Ocak’ta ABD merkez bankası Mart ayında bir dizi faiz artırımına başlayacağını açıkladı.

Böylece pandemi sebebiyle ortaya çıkan enflasyonun önüne geçilmeye çalışılacak. Enflasyon şu anda ABD’de son 40 yılın en yüksek seviyesi olan %7 civarlarında ve yapılan açıklamalara göre FED’in hedefinin %2 üzerinde.

Öte yandan faiz oranlarını artırmak, merkez bankasının yüksek enflasyonla mücadele etmek için kullandığı araçlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Raporlara göre, Fed Başkanı Jerome Powell, “Mart 2020’den bu yana sıfıra sabitlenen gösterge faizin yükseltilmesinin, yüksek fiyatların sabitlenmesini önlemeye yardımcı olacağını” söyledi.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

CEO: Her Şeye Rağmen Ripple Şimdiye Kadarki En Güçlü Finansal Konumunda!

Sonraki Haber

EarnableFi: GameFi ve Defi 3.0 Ekosisteminin 100 Kat Büyüme İle Lansmanını Yapıyor

İlgili Haberler